Data modyfikacji:05.12.2013

Przejdź na stronę główną

 

 

Tytuł pomocy: Plan kont

Spis treści:

Zastosowanie funkcji

Funkcja Plan kont służy do dodawania, modyfikowania, usuwania i przeglądania kont w planie kont. Umożliwia również drukowanie planu kont oraz przeglądanie i tworzenie raportów z kartoteki kont oraz zapisów rozrachunkowych. Do funkcji można dotrzeć wybierając funkcję Konta bądź używając klawisza funkcyjnego F7.

Przeglądanie planu kont

Po uruchomieniu funkcji widoczny jest wykaz kont syntetycznych, subsyntetycznych (poprzedzone znakiem *) i analitycznych. Uporządkowane są hierarchicznie, tzn. pierwsze na liście pojawia się konto syntetyczne, następnie konta  zbiorcze i analityczne mu podlegające.
Aby odnaleźć konto o określonym symbolu należy ustawić się na liście kont i wpisać kolejne znaki jego numeru - program ustawi się na pierwszym napotkanym symbolu konta rozpoczynającym się od wpisanego ciągu znaków

 

Dostępne są następujące funkcje:
Zakończ - powoduje wyjście z okna przeglądania planu kont.
Operacje - jest to grupa funkcji umożliwiająca wykonanie podstawowych działań na koncie:

Dodaj - umożliwia wprowadzenie nowego konta do planu kont. Zakładanie konta zostało opisane w punkcie Dodanie nowego konta
Zmień - umożliwia modyfikację symbolu, nazwy i cech konta o ile nie było jeszcze na nim żadnych księgowań. W przeciwnym przypadku można tylko zmienić jego nazwę i uczynić je nieaktywnym.
Usuń - umożliwia usunięcie konta, na którym nie ma zapisów księgowych.

Szukaj - jest to grupa funkcji umożliwiająca odnalezienie określonego konta:

Szukaj nazwa- wyszukiwanie konta o podanym fragmencie nazwy. Wyszukiwanie odbywa się od początku wykazu kont lub od bieżącego miejsca do końca planu kont.

Następna nazwa - wyszukuje kolejne konto o nazwie podanej w funkcji Szukaj nazwa.

Szukaj warunek-pozwala na wyszukanie pierwszego konta spełniającego podany warunek.
Następny warunek - wyszukuje kolejne konto spełniające warunek z funkcji Szukaj warunek.

Ustaw filtr – system wyświetli tylko te konta, które spełniają podany warunek.

Zobacz – grupa funkcji umożliwiająca przejrzenie kartoteki konta bez wychodzenia z funkcji Plan kont.

Kartoteka- funkcja umożliwiająca obejrzenia zapisów na aktualnie podświetlonym koncie. Po wyborze tej funkcji pokaże się Kartoteka konta.

Drukuj - jest to grupa funkcji umożliwiająca wykonanie raportów z planu kont

Drukuj konta (wg filtra) –możliwość wydrukowania planu kont. Po wyborze tej funkcji pokaże się ekran opisany w Raport ‘Plan kont’. Jeżeli wcześniej będzie ustawiony na plan kont filtr, wydruk obejmie wyłącznie wybrane konta.

Drukuj kartotekę – drukowanie zapisów na aktualnie podświetlonym koncie. Po wyborze tej funkcji pokaże się podobny ekran jak przy Raporcie kartoteka konta, tylko bez możliwości podania zakresu kont do wydruku.

Kontrahenci - jest to grupa funkcji ułatwiająca pracę kontrahentów kontami o atrybucie ‘rozrachunkowe’

Zobacz kontrahentów - powoduje wyświetlenie z lewej strony symbolu konta symbolu kontrahenta do niego przyporządkowanego. Dla kont bez atrybutu ‘ Rozrachunkowe’ będzie pokazywać się kreska.
Rozrachunki umożliwia przeglądanie kartoteki rozrachunkowej aktualnie podświetlonego konta.
Transakcje możliwość obejrzenia wszystkich transakcji z danym kontrahentem. Wyświetlane są łączne obroty z kontrahentem i saldo. Dostępne są: filtr ( transakcje z saldami, bez sald, wszystkie), funkcje odszukujące transakcje po symbolu i terminie płatności, przeglądanie kartoteki rozrachunkowej i zapisów na wybranej transakcji oraz wydruk wykazu transakcji.
 

Dodanie nowego konta

Zakładanie konta analitycznego należy poprzedzić założeniem syntetyki
Należy podać:

symbol konta - część syntetyczna składa się z 3 cyfr, część analityczna z maksymalnie 8 znaków – dopuszczalne tutaj są: cyfry, litery i '/'. Dopuszczalną największą długość symbolu konta definiuje się przy zakładaniu księgi, nie więcej jednak niż 12 znaków. Chcąc założyć konto podrzędne dla danego konta syntetycznego lub subsyntetycznego należy zbudować jego symbol z symbolu bezpośredniego konta nadrzędnego i dowolnego ciągu znaków alfanumerycznych. Program umożliwia tworzenie wielostopniowej hierarchii kont.

cechy konta - od tego jakie atrybuty zostały zaznaczone zależy zachowanie się programu w momencie wprowadzania zapisu na konto:

zbiorcze- atrybut kont syntetycznych i subsyntetycznych,
nieaktywne - atrybut automatycznie nadawany kontom syntetycznym i subsyntetycznym, program blokuje wprowadzanie zapisów,
pozabilansowe - konto pozabilansowe,
rozrachunkowe - w momencie wprowadzania zapisu na koncie program domaga się wprowadzenia danych rozrachunkowych (symbolu transakcji, terminu płatności, rodzaju operacji, daty operacji itp.),
do klasyfikacji - w momencie wprowadzania zapisu na koncie program domaga się rozpisania kwoty na klasyfikacje,
dewizowe - w momencie wprowadzania zapisu na koncie program domaga się wprowadzenia danych o walucie (rodzaj, kwota w walucie, kurs),
VAT   - w momencie wprowadzania zapisu na koncie program domaga się zarejestrowania faktury w  rejestrze VAT.

Kontu można nadać kilka atrybutów. Atrybuty kont nadrzędnych są domyślnie nadawane kontom podrzędnym w momencie ich zakładania, ale można je zmienić.
    Kontrahenta - pole wypełniane tylko dla analitycznych kont rozrachunkowych, należy podać lub wybrać z listy wyświetlającej się pod klawiszem F2 symbol kontrahenta z rejestru kontrahentów;
    Nazwę konta – należy wprowadzić opis konta.
Dostępne funkcje:
    Dalej - wyjście z dialogu z równoczesnym założeniem konta.
    Zrezygnuj - wyjście z dialogu bez założenia konta.