Moduł służy do rejestrowania faktur przychodzących do firmy. Jego wydzielenie pozwala na prowadzenia go poza księgowością np. w sekretariacie, jednocześnie umożliwiając korzystanie z istniejącej w programie bazy kontrahentów. Zapewnia przeglądanie i szybkie wyszukiwanie wpisanych dokumentów. Istnieje możliwość przenoszenie danych do dokumentów księgowych zgodnie z dekretacją zadaną mu przez użytkownika Zawiera raporty pozwalające na analizę wprowadzonych danych.
UWAGA ! Do prawidłowej pracy modułu wymagane jest ustawienie 35 linii na ekranie
Przewidziano trzy etapy obsługi dokumentu:
· Wprowadzenie - podanie informacji, które nie wymagają wiedzy księgowej. Przepisanie z faktury daty usługi, daty faktury, terminu płatności, uwag do dokumentu, kwoty brutto, netto i VAT oraz danych dostawcy (korzystając z rejestru kontrahentów). Wpisanie nazwiska osoby, która będzie akceptowała dokument. Po tej operacji faktura będzie miała status wprowadzona - wprow. W celu dopisania nowej faktury z górnego menu należy wybrać funkcje Faktury, Dodaj.
· Akceptacja - akceptację faktury przez osobę upoważnioną. Fakturę akceptuje się poprzez wypełnienie pola Data akceptacji w opisie faktury. Po tej operacji faktura otrzyma status zaakceptowanej - akcept. W celu zaakceptowania faktury z górnego menu należy wybrać funkcje Faktury, Zmień.
· Dekretacja - przeniesienie faktury do dokumentów oczekujących. Przepisać można tylko dokument zaakceptowany. Po zakończeniu tej operacji faktura zmieni status na zaksięgowana - dekret.
Po uruchomieniu funkcji wyświetlany jest wykaz zarejestrowanych faktur przychodzących.
Dostępne funkcje w górnym menu:
Zakończ - zakończenie pracy, powrót do głównego menu.
Faktury - operacje wprowadzania, akceptacji, modyfikacji oraz usuwania danych z rejestru faktur przychodzących.
Dodaj - wprowadzanie faktur do rejestru. Nie trzeba podawać wszystkich danych, niektóre można opuścić. W takim przypadku dane te będzie można uzupełnić później np. podczas księgowania. Po uruchomieniu funkcji pojawi się ekran pozwalający wpisać następujące informacje:
Dalej. Zaakceptowanie podanych danych, zapisanie ich do bazy, nadanie fakturze kolejnej liczby porządkowej i powrót do wykazu. Faktura uzyskuje status wprowadzona - wprow.
Zrezygnuj. Powrót do wykazu faktur bez zapamiętania wprowadzonych danych.
Zmień - funkcja umożliwia akceptację oraz zmianę danych bieżącej (podświetlonej) faktury. Po jej wybraniu pojawi się ekran opisany w funkcji Dodaj. Fakturę akceptuje się wypełniając pole Data akceptacji. Datę należy podać w formacie: dwie ostatnie cyfry roku, miesiąc, dzień. Przycisk Dalej powoduje zapamiętanie zmian i powrót do wykazu faktur. Przycisk Zrezygnuj - powrót do wykazu faktur bez zmodyfikowania danych.
Usuń - funkcja umożliwia usunięcie bieżącej (podświetlonej) faktury. Program domaga się potwierdzenia podjętej decyzji. Nie można usunąć faktury zaksięgowanej (o statusie dekret).
Znajdź - grupa funkcji ułatwiających wyszukanie w rejestrze określonej faktury lub wyświetlenia tylko faktur spełniających zadany warunek oraz umożliwiających wykonanie czynności pomocniczych..
Znajdź - należy podać warunek, który powinna spełniać szukana faktura. Może być to warunek złożony. System ustawi się na pierwszej fakturze spełniającej go.
Znajdź następny - system odszuka kolejną fakturę spełniającą warunek podany w funkcji Znajdź.
Ustaw filtr- system wyświetli tylko te faktury, które spełniają podany warunek.
Operacje- grupa funkcji umożliwiająca obejrzenia kontrahentów, tabeli kursów, oraz wykonanie czynności pomocniczych na fakturach.
Kontrahenci – możliwość przeglądania rejestru kontrahentów.
Pokaż dane kontrahenta - funkcja umożliwia obejrzenie szczegółowych danych kontrahenta z aktualnie wybranej (podświetlonej) faktury. Można zobaczyć informacje opisowe, a następnie wybierając odpowiednie opcje przejść do przeglądania jego konta, transakcji oraz przelewów.
Tabela kursów walut- funkcja umożliwia przeglądanie wykazu kursów walut, dodawanie nowych, modyfikację, usuwanie oraz drukowanie istniejących.
Przypisz fakturę do rejestru VAT - funkcja jest używana w przypadku, gdy faktury do części FK nie były przenoszone automatycznie. Pozwala na połączenie dokumentu z rejestru faktur przychodzących z fakturą z rejestru VAT. Po wybraniu funkcji pojawi się ekran z nagłówkami rejestrów VAT do wyboru, a następnie wykaz faktur z rejestru VAT. Należy znaleźć i podświetlić odpowiednią fakturę w rejestrze VAT, a następnie skorzystać z opcji Wybierz. Po tej operacji faktura w rejestrze faktur przychodzących ma zmieniany status na zaakceptowana - dekret.
Odtwórz status - funkcja umożliwia uaktualnienie statusu dokumentów w rejestrze faktur przychodzących np. w przypadku usunięcia dokumentu oczekującego.
Drukuj - wydrukowanie raportu zestawiającego wprowadzone dokumenty. W funkcję został wbudowany kreator raportów. Użytkownik sam może zdecydować o zawartości raportu i kolejności prezentowanych danych. Po uruchomieniu funkcji pojawia się ekran pozwalający na wybranie zakresu faktur, których wydruk ma dotyczyć, a także sposobu ich sumowania.
Wykonanie raportu można podzielić na dwa etapy:
1. Zdefiniowanie układu kolumn
2. Wykonanie wydruku
1. Definiowanie kolumn raportu. Tworzenie szablonu raportu odbywa się przy pomocy kreatora raportów uruchamianego funkcją Kolumny. Sposób definiowania raportu opisano dokładniej w rozdziale Kreator raportów. Utworzone układy kolumn są przechowywane przez system. Aby wydrukować raport w określonym formacie należy uruchomić funkcję Kolumny i wybrać z listy układów właściwy szablon.
2. Wykonanie wydruku. Należy zaznaczyć, czy dane na zestawieniu mają być sumowane po każdym dniu wprowadzania. Raport można sporządzić na dwa sposoby:
Wydruk według przedziału. Należy w polach Numery: od, do podać zakres liczb porządkowych faktur, które chce się wydrukować. W przypadku pozostawienia pól pustych uwzględnione zostaną wszystkie wprowadzone faktury.
Zrezygnuj. Funkcja spowoduje powrót do listy faktur bez wykonania wydruku.
Dostępne funkcje pod górnym menu:
Znajdź fakturę - wyszukanie faktury według jej symbolu.
Znajdź numer dziennika - wyszukanie faktury według jej liczby porządkowej w rejestrze.
Wyświetl faktury - można założyć filtr, aby wyświetlały się tylko faktury o wybranym statusie. Należy zaznaczyć <ENTEREM> odpowiedni napis: wszystkie, wprowadzone, zaakceptowane, zaksięgowane.
Kolejność - pozwala zdecydować o kolejności wyświetlania faktur na ekranie. Mogą pokazywać się w porządku wprowadzenia (liczby porządkowej), według osoby akceptującej lub według pola Dotyczy. Po naciśnięciu klawisza F2 lub prawego przycisku myszki pojawi się słownik z dostępnymi możliwościami. Obok tego pola ukazuje się napis, która opcja jest aktualna.
Dostępne funkcje w dolnym menu – Sortowanie według filtrowania:
Sortuj według - pozwala uporządkować faktury w rejestrze według określonej kolejności. Po naciśnięciu klawisza F2 lub prawego przycisku myszki pojawi się słownik z dostępnymi możliwościami. Przy sortowaniu można również skorzystać z pola Według: po naciśnięciu klawisza F2 lub prawego przycisku myszki pojawi się słownik z większą ilością dostępnych możliwości. Aby uzyskać tę możliwość należy zaznaczyć opcję Inna kolejność: tak.
Filtr - pozwala ustawić filtr, aby wyświetlały się tylko dokumenty wybranego typu. Po naciśnięciu klawisza F2 lub prawego przycisku myszki pojawi się słownik z dostępnymi możliwościami: wszystkie, tylko faktury, tylko kwity.
Po zakończeniu operacji przepisania danych faktura w rejestrze faktur przychodzących zmieni status na zaksięgowana - dekret i nie można jej ponownie przepisać do FK. Gdy księgowany dokument zostanie anulowany status faktury przychodzącej nie zmieni się automatycznie. W takim przypadku należy skorzystać z funkcji z menu górnego Znajdź, Odtwórz status w rejestrze faktur przychodzących.
W celu zaksięgowania wprowadzonego kwitu z rejestru faktur przychodzących, należy w menu głównym wybrać funkcję: Dokumenty, Wprowadzanie. Odpowiednio wypełnić nagłówek dokumentu.
W oknie do wprowadzania zapisów z górnego menu wybrać funkcje Operacje dodatkowe, Stwórz zapisy z modułów, Z kwitów. Widoczne wówczas będą kwity z rejestru faktur przychodzących o statusie zaakceptowane. Należy wybrać odpowiedni kwit poprzez podświetlenie go i akceptację funkcji Wybierz. W zależności od tego, które pola były wypełnione do dokumentu księgowego ściągną się odpowiednie dane i konta. W polu Treść zapisu pokaże się numer kwitu. Trzeba uzupełnić brakujące dane w zapisach księgowych. Należy postępować tak jak przy "ręcznym" wprowadzaniu dokumentów.
Po zakończeniu tej operacji kwit w rejestrze faktur przychodzących zmieni status na zaksięgowany - dekret i nie można go ponownie przepisać do FK. Gdy księgowany dokument zostanie anulowany status kwitu nie zmieni się automatycznie. W takim przypadku należy skorzystać z funkcji z menu górnego Znajdź, Odtwórz status w rejestrze faktur przychodzących.