Data modyfikacji:05.12.2013

Przejdź na stronę główną

 

 

Tytuł pomocy: Środki trwałe

Spis treści:

·         Ogólna charakterystyka modułu Środki trwałe

·         Zasady pracy z modułem

·         Opis funkcji

o    Wprowadzanie na ewidencję

o    Naliczenie amortyzacji

o    Korekty

§  Korekty wartościowe bilansowe

§  Korekty wartościowe podatkowe

§  Korekty adnotacji księgowych

§  Korekty danych opisowych

o    Zdjęcie z ewidencji

o    Dziennik operacji

o    Kartoteka środka

o    Raporty

§  Zestawienie środków za okres

§  Kartoteka środka

§   Umorzenia

§  Wydruk amortyzacji

§  Plany umorzeń

§  Stan środków dla osoby / miejsca

§  Ruch dokumentów

§  Dokument OT

§  Dokument LT

§  Dokument MT

o    Ewidencja pomocnicza

§  Plan likwidacji środków

o    Ustawienia

§  Zmiana daty ewidencji

§  Lista symboli zbiorczych

§  Lista wyróżników

§  Lista osób odpowiedzialnych

§  Lista miejsc użytkowania

§  Ustawienia ogólne

§  Dekrety księgowe

o    Inne funkcje

§  Bilans otwarcia

§  Inwentaryzacja

§  Przeszacowanie

§  Drukowanie etykiet

§  Inwentaryzacja - kolektor

o    Administrator

§  Odtwarzanie listy symboli zbiorczych

§  Odtwarzanie listy wyróżników

§  Zamiana symbolu środka

§  Weryfikacja środków w pełni umorzonych

§  Weryfikacja planu umorzeń

§  Usunięcie ostatnich operacji

§  Eksport danych

§  Wczytanie danych

§  Odblokowanie modułu

§  Konwersja bazy

§  Rozdzielenie ewidencji podatkowej i bilansowej

Ogólna charakterystyka modułu Środki trwałe

Moduł przeznaczony jest do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jak również do rejestrowania wszystkich operacji związanych z ich używaniem w firmie. Umożliwia  niezależną ewidencję podatkową i bilansową środków, a co za tym idzie przyjęcie odrębnych metod umarzania dla potrzeb bilansowych i podatkowych. W trakcie rejestrowania operacji mających związek z danymi księgowymi moduł automatycznie generuje dokumenty księgowe zgodnie z dekretacją zadaną mu wcześniej przez użytkownika. Posiada szeroką gamę wielowariantowych raportów pozwalających na wszechstronną analizę wprowadzonych danych. Umożliwia wprowadzenie planu likwidacji środków jak również automatycznie nalicza plan umorzeń. Usprawnia wykonanie inwentaryzacji, wykazanie niedoborów i nadwyżek, drukuje nalepki z kodami paskowymi dla potrzeb oznaczenia środków,.

Zasady pracy z modułem

Przygotowanie modułu do pracy

W zakres czynności przygotowujących moduł do pracy wchodzi zdefiniowanie:
1. Listy osób odpowiedzialnych
2. Listy miejsc użytkowania
3. Ustawień ogólnych
4. Dekretów księgowych
Moduł dla rozpoczęcia pracy bieżącej wymaga jedynie zdefiniowania ustawień ogólnych. Pozostałe definicje mogą być uzupełniane w trakcie pracy z modułem

Praca z modułem

Bieżąca praca z modułem obejmuje:
1. Wprowadzanie na ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych z możliwością drukowania dokumentów OT lub PT oraz generowanie dokumentu księgowego
2. Naliczanie amortyzacji

3. Dokonywanie inwentaryzacji

4. Likwidację środka
Wszelkie zdarzenia związane z ewidencją i użytkowaniem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wprowadzane są do modułu  określonymi operacjami. Operacja określa rodzaj zdarzenia, datę jego zaewidencjonowania, datę faktycznego wprowadzenia oraz osobę wprowadzającą, a także ma wpływ na sposób ewidencjonowania zdarzenia w module i w księgowości. Jedną operacją może być wprowadzone zdarzenie dotyczące wielu środków ( przykładowo operacją UMORZ - naliczenie miesięcznej amortyzacji dla wszystkich środków)    

Opis funkcji

 

Wprowadzanie na ewidencję

Wprowadzanie na ewidencję odbywa się operacjami BO lub OT ( w części dotyczącej danych środka z pominięciem umorzenia początkowego) oraz UMORZ_BO i UMORZ_OT ( w części dotyczącej umorzenia początkowego środka).

 

Przed przystąpieniem do wprowadzania na ewidencję należy ustawić datę ewidencji (Ustawienia/Zmiana daty ewidencji). Jest to data będąca odpowiednikiem daty księgowania dokumentu księgowego, decydująca o chronologii rejestrowanych operacji.

 

Po uruchomieniu funkcji pojawia się ekran umożliwiający wprowadzenie danych opisujących operację: 

data ewidencji operacji:  informacja; z tej pozycji nie można jej modyfikować

 

rodzaj operacji

wprowadzanie operacji BO - dla środka przyjętego na ewidencję w poprzednich latach obrotowych

 

wprowadzanie operacji OT  - dla środka przyjmowanego na ewidencję w bieżącym roku obrotowym

Opis operacji  - opis wprowadzany przez użytkownika, ma znaczenie informacyjne. Ułatwia stwierdzenie  czego operacja dotyczy. Pole nie musi być wypełnione

 

inne ustawienia:

drukuj OT - zaznaczenie powoduje drukowanie dokumentu OT bezpośrednio po zaakceptowaniu danych środka

 

podpowiadaj dane poprzedniego środka - wykorzystywane w przypadku wprowadzania jedną operacją kilku środków o dużej zbieżności danych. Przy wprowadzaniu kolejnego środka domyślnie podpowiadane będą dane poprzedniego.

Dostępne funkcje:

Dalej  - zaakceptowanie danych operacji i przejście do wprowadzania środka ( lub kilku środków)

 

Zrezygnuj - rezygnacja z wprowadzania operacji, powrót do głównego menu

Jedną operacją OT lub BO można wprowadzić paczkę środków. 

Zakończenie wprowadzania operacji BO nie powoduje wygenerowania dokumentu księgowego ani wydruku dokumentów OT.

W przypadku zakończenia wprowadzania operacji OT   generowany jest dokument  księgowy, który następnie jest przenoszony do dokumentów oczekujących. W przypadku, gdy któryś ze środków był już częściowo lub całkowicie umorzony, generowane są dwa dokumenty: jeden zawiera dekret na kontach: środka, finansowania środka oraz umorzenia bilansowego, drugi - dekret na kontach umorzenia podatkowego. 

Dodatkowo, gdy wybrano taki wariant, drukowane są dokumenty OT dla wprowadzonych środków.

 

Informacje o środku, niezbędne dla jego prawidłowego zaewidencjonowania, zostały podzielone na 4 grupy:

1.      opis środka

2.      dane podatkowe

3.      dane bilansowe

4.      dekrety księgowe

 W trakcie wprowadzania danych o środku dostępny jest cały szereg ułatwień, podpowiedzi oraz  kontrola poprawności wprowadzonych danych. Można skorzystać z wcześniej zdefiniowanych wzorców symboli ot i środków trwałych, list osób materialnie odpowiedzialnych oraz miejsc użytkowania, szablonów dekretacji związanych z wprowadzonym symbolem KŚT.

 

W dolnej listwie dostępne są następujące  klawisze funkcyjne:

Do tyłu , Dalej  - klawisze pozwalające na przemieszczanie się pomiędzy ekranami zawierającymi wymienione grupy danych

Zakończ - klawisz pojawia się w momencie przejścia do ostatniego ekranu z danymi środka. Po jego naciśnięciu system domaga się potwierdzenia woli zapisania wprowadzonych informacji do bazy. Gdy odpowiedź jest przecząca następuje powrót do danych środka (możliwość modyfikacji), gdy twierdząca - dane środka są zapisywane do bazy.  System zadaje pytanie, czy udostępnić możliwość wprowadzenia następnego środka. Odpowiedź twierdząca powoduje wyświetlenie ekranu z opisem środka. Odpowiedź przecząca - kończy wprowadzanie operacji BO lub OT.

Zrezygnuj - rezygnacja z dalszego wprowadzania danych bieżącego środka oraz zakończenie wprowadzania danej operacji.

Kartoteka - po uruchomieniu funkcji wyświetlona zostanie lista środków wprowadzonych już na ewidencję. Można obejrzeć dane wybranego środka ( w szczególności sposób jego wprowadzenia na ewidencję)

Do oczekujących - bieżący środek zostanie przeniesiony do środków oczekujących (bufora). System  umożliwi wprowadzanie kolejnego środka ( wprowadzanie operacji nie zostanie przerwane).

Środki oczekujące - po uruchomieniu funkcji pojawi się lista środków oczekujących (patrz Środki oczekujące). W momencie podświetlenia środka i naciśnięcia klawisza Wybór  dane tego środka zostaną przepisane z bufora.  

Można będzie kontynuować jego wprowadzanie.

Po przywołaniu danych środka z bufora można:

a) uzupełnić dane i zaakceptować je - w momencie zapisania w bazie środków przyjętych na ewidencję, środek usuwany jest z bazy środków oczekujących;

b) uzupełnić dane i przenieść środek do oczekujących - dane w bazie środków oczekujących zostaną zaktualizowane;

c) zrezygnować z wprowadzania - dane w bazie środków oczekujących nie zostaną zaktualizowane (stan sprzed przywołania środka)

 

Opis środka

Użytkownik podaje następujące dane:

symbol dokumentu OT - symbol dowodu OT (drukowany na OT). W przypadku zdefiniowania wzorca symbolu (Ustawienia/Ustawienia ogólne) system podpowiada kolejny numer OT, gdy wybrano automatyczne nadawanie numerów - pole nie jest dostępne do modyfikacji; w przeciwnym wypadku - symbol OT można zmienić;

 

Data ewidencji - informacja; z tej pozycji nie można jej modyfikować;

 

Numer inwentarzowy - symbol środka . W przypadku zdefiniowania wzorca symbolu system podpowiada kolejny numer środka. Gdy wybrano automatyczne nadawanie numerów pole nie jest dostępne do modyfikacji; w przeciwnym wypadku symbol można zmienić. Program nie dopuszcza do wprowadzenia symbolu środka już istniejącego na ewidencji lub odłożonego;

 

liczba sztuk - ułatwienie wykorzystywane w przypadku wprowadzania na ewidencję partii identycznych środków ( zarówno w części opisowej, jak i w częściach podatkowej, bilansowej i księgowej). Po zaakceptowaniu danych system rejestruje je jako pojedyncze środki z kolejną numeracją i drukuje odpowiednią ilość OT. Opisana możliwość dostępna jest tylko w przypadku zdefiniowania wzorca symbolu środka i numeracji automatycznej. W pozostałych przypadkach system nie pozwala na wpisanie liczby większej od 1

 

Symbol zbiorczy - wykorzystywany do grupowania środków stanowiących części składowe jakiegoś większego obiektu. Pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz już zdefiniowanych środków zbiorczych. W przypadku podania nowego symbolu system umożliwi jego dopisanie do wykazu. Pole może być niewypełnione - wówczas system traktuje środek jako środek samodzielny i przypisuje go do automatycznie zakładanego środka  zbiorczego ZZZZ

 

Wyróżnik - wykorzystywany do dodatkowego grupowania środków wg dowolnego kryterium wybranego przez użytkownika. Pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz już zdefiniowanych wyróżników. W przypadku podania nowego symbolu wyróżnika system umożliwi jego dopisanie do wykazu. Pole może być niewypełnione - wówczas system  przypisuje go do automatycznie zakładanego wyróżnika ZZZZ.

 

Nazwa środka - skrócony opis środka wykorzystywany przy przeglądaniu wprowadzonych danych i na zestawieniach. Pole musi być wypełnione;

 

Numer fabryczny - numer fabryczny środka, pole może być niewypełnione;

 

Źródło pozyskania - symbol wybierany z listy pojawiającej się pod klawiszem F2, gdy pole puste przyjmuje się, że środek został zakupiony;

 

Czy fabrycznie nowy - informacja istotna w przypadku naliczania amortyzacji podatkowej w roku obrotowym, w którym środek został zakupiony. W polu można podać T  lub N; domyślnie podpowiadane N;

 

Data produkcji - data podawana w formacie RR.MM.DD, pole może być niewypełnione;

 

Data zakupu - data w formacie RR.MM.DD; pole musi być wypełnione. W przypadku środków wprowadzanych operacją OT system ostrzega gdy podana data nie należy do miesiąca ewidencjonowania środków;

 

Data przyjęcia do użytkowania - data w formacie RR.MM.DD. Domyślnie podpowiada się data zakupu. Pole musi być wypełnione. Podana data ma wpływ na miesiąc rozpoczęcia amortyzacji środka;

 

Informacje o dostawie

symbol dostawcy  - podawany, gdy kontrahent jest już dopisany do rejestru kontrahentów lub ma być tam dodany. pod klawiszem F2 dostępny jest rejestr kontrahentów z możliwością wyboru symbolu. W przypadku gdy brak kontrahenta o podanym symbolu system umożliwi jego dodanie do rejestru kontrahentów. Pole może być niewypełnione;

 

nazwa dostawcy - przepisywana automatycznie z rejestru kontrahentów po podaniu symbolu kontrahenta; w przypadku gdy nie podano symbolu kontrahenta - można ją wpisać ręcznie. Pole może być niewypełnione

 

symbol dokumentu - symbol dokumentu dostawy, pole może pozostać niewypełnione;

 

data - data dokumentu dostawy w formacie RR.MM.DD. Pole może pozostać niewypełnione;

Charakterystyka techniczno-użytkowa - opis środka trwałego, pole może być niewypełnione;

 

Miejsce użytkowania - pod klawiszem F2 dostępna lista miejsc użytkowania. Program umożliwia dopisanie do listy nowego miejsca bez konieczności przerywania wprowadzania środka . Pole musi być wypełnione;

 

Osoba odpowiedzialna - pod klawiszem F2 dostępna lista osób materialnie odpowiedzialnych. Program umożliwia dopisanie do listy nowej osoby bez konieczności przerywania wprowadzania środka . Pole musi być wypełnione;

 

Prowadzić ewidencję

podatkową - w przypadku wybrania w ustawieniach ogólnych opcji nie rozdzielania ewidencji podatkowej i bilansowej w polu pojawia się T bez możliwości zmiany. Gdy użytkownik prowadzi ewidencję bilansową i podatkową może podać T lub N. Po podaniu T w kolejnych grupach informacji uaktywniają się pola związane z ewidencją podatkową. W przeciwnym wypadku pola te są nieaktywne

 

bilansową - pole nieaktywne w przypadku nie rozdzielania ewidencji podatkowej i bilansowej (ustawione N). W przypadku prowadzenia ewidencji podatkowej i bilansowej możliwość wpisania T lub N. Po podaniu T w kolejnych grupach informacji uaktywniają się pola związane z ewidencją bilansową. W przeciwnym wypadku pola te są nieaktywne

 

Dane podatkowe

Program umożliwia podanie poniższych danych tylko w przypadku gdy użytkownik nie rozdziela ewidencji podatkowej i bilansowej lub gdy w polu 'prowadzić ewidencję podatkową' wpisze T

Wartość niematerialna i prawna -

 

Wartość przyjęcia do ewidencji - wartość początkowa środka w dniu przyjęcia na ewidencję; pole musi być wypełnione

 

Wartość początkowa po  zmianach - wartość początkowa po uwzględnieniu zmian wynikających z przeszacowań, odłączenia lub przyłączenia części peryferyjnych itp; pole musi być wypełnione

 

Dotychczasowe umorzenie -  w przypadku środków wprowadzanych operacją BO lub środków przejętych z kontynuacją odpisów i  metody amortyzacji wprowadzanych operacją OT należy podać  kwotę dotychczasowego umorzenia, w przypadku środków o wartości nie przekraczającej 3500 PLN odpisywanych jednorazowo koszty -  wartość środka, w pozostałych przypadkach -  kwotę 0. Pole musi być wypełnione. Domyślnie podpowiadana jest kwota 0.

 

Podstawa naliczenia amortyzacji KUP - jest to ta część wartości początkowej po zmianach, która będzie zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Pole  musi być wypełnione;

 

symbol KŚT -  3-cyfrowy symbol, po jego podaniu automatycznie wypełniane są pola grupa i podgrupa,  pola dekretu księgowego (o ile był zdefiniowany) a także stawka amortyzacji. Jeżeli dla wypisanego KŚT zostało założone kilka dekretów to pojawi się ich wykaz, z którego będzie można wybrać właściwy. Pod klawiszem F2 dostępna jest lista zdefiniowanych symboli KŚT. Pole musi być wypełnione.

 

grupa - jednocyfrowy symbol, podpowiadany po wpisaniu symbolu KŚT, może być modyfikowany;

 

podgrupa - dwucyfrowy symbol, podpowiadany po wpisaniu symbolu KŚT, może być modyfikowany;

 

typ amortyzacji - do wyboru są dwa typy - liniowa i degresywna

 

Amortyzacja w pierwszym roku podatkowym - możliwość określenia stawki oraz rat w pierwszym roku podatkowym. Podana stawka będzie brana pod uwagę tylko wtedy gdy środek należy do grupy 3 - 6 i jest fabrycznie nowy. W przeciwnym wypadku przy naliczaniu amortyzacji będzie uwzględniana stawka z lat następnych. 

stawka - Dostępne są dwa warianty (należy zaznaczyć właściwy):

stawka 30%
 inna stawka - dodatkowo należy podać stawkę ( stawka z wykazu stawek * współczynnik nie większy od 3)

Podane stawki będą brane pod uwagę tylko wtedy gdy środek będzie należał do grupy 3 - 6 i będzie fabrycznie nowy. W przeciwnym wypadku przy naliczaniu amortyzacji będzie uwzględniana stawka z lat następnych

raty - Dostępne są dwa warianty (należy zaznaczyć właściwy):

jedna - dodatkowo należy podać miesiąc jej naliczenia. System dokona jednorazowego odpisu amortyzacyjnego we wskazanym miesiącu ; wariant stosowany tylko w przypadku  środków fabrycznie nowych z grup 3-6
jak w latach następnych
- odpisy amortyzacyjne będą dokonywane w ratach wskazanych dla amortyzacji w latach następnych

początek naliczania - ustawienie ważne dla środków wprowadzanych operacją OT. Określa moment rozpoczęcia naliczania amortyzacji:

miesiąc wprowadzenia - naliczanie amortyzacji rozpocznie się w miesiącu przyjęcia do użytkowania
 miesiąc następny - naliczanie amortyzacji rozpocznie się od następnego miesiąca po miesiącu przyjęcia do użytkowania

Amortyzacja w następnych latach - Określenie stawki i rat amortyzacji w następnych latach podatkowych.

stawka - stawka amortyzacji z wykazu stawek amortyzacyjnych;
współczynnik modyfikujący - domyślnie przyjmowany 1; dla metody liniowej współczynnik  większy od 1 stosowany jest w przypadku podwyższania stawki amortyzacyjnej (środki używane w złych warunkach, z dużą intensywnością lub poddane szybkiemu postępowi technologicznemu); współczynnik mniejszy od 1 - w przypadku obniżenia stawki amortyzacyjnej. Dla metody degresywnej - należy podać współczynnik większy od 1
 Amortyzować w ratach- po zaznaczeniu tej opcji należy wybrać rodzaj rat. Lista możliwości dostępna jest pod klawiszem F2 (miesięczne, kwartalne, w ostatnim miesiącu roku, jednorazowo w miesiącu rozpoczęcia  naliczania);
 Nie amortyzować - po zaznaczeniu tej opcji środek zostanie wyłączony z naliczania amortyzacji;

Przeszacowywać - możliwość podania T lub N. Domyślnie podpowiadane jest N. Gdy w polu wpisane jest T środek będzie podlegał przeszacowaniu w momencie wykonania automatycznego przeszacowana

 

Skutek przeszacowań lat ubiegłych - gdy środek był przeszacowywany w poprzednich latach podaje się  kwotę odniesioną na konto kapitału (funduszu) z aktualizacji wyceny

 

Dane bilansowe

Program umożliwia podanie poniższych danych tylko w przypadku gdy użytkownik rozdziela ewidencję podatkową i bilansową i w polu 'prowadzić ewidencję podatkową' wpisze T

Wartość niematerialna i prawna - możliwość zaznaczenia tak lub nie, w przypadku gdy wypełniono dane podatkowe podpowiadana jest kwalifikacja podatkowa

 

Wartość przyjęcia do ewidencji  -  wartość początkowa środka w dniu przyjęcia na ewidencję; pole musi być wypełnione. W przypadku gdy wypełnione są dane podatkowe podpowiadana jest podatkowa wartość przyjęcia do ewidencji

 

Wartość początkowa po  zmianach - wartość początkowa po uwzględnieniu zmian wynikających z aktualizacji wyceny, trwałej utraty wartości  itp; pole musi być wypełnione. W przypadku wypełnienia danych podatkowych podpowiadana jest podatkowa wartość początkowa po  zmianach 

 

Dotychczasowe umorzenie -  w przypadku środków wprowadzanych operacją BO lub środków przejętych z kontynuacją odpisów i  metody amortyzacji wprowadzanych operacją OT należy podać  kwotę dotychczasowego umorzenia, w przypadku środków o niskiej wartości odpisywanych jednorazowo koszty -  wartość środka, w pozostałych przypadkach -  kwotę 0. Pole musi być wypełnione. W przypadku wypełnienia danych podatkowych podpowiadane jest umorzenie podatkowe

 

Wartość końcowa - wartość rezydualna, przewidywana wartość środka w momencie likwidacji pomniejszona o koszty likwidacji. Domyślnie podpowiadana kwota 0. Pole musi być wypełnione.

 

Typ amortyzacji - do wyboru dwa typy: liniowa i degresywna. W przypadku wypełnienia danych podatkowych podpowiadany jest typ amortyzacji podatkowej. Pole musi być wypełnione

 

Współczynnik modyfikujący - dla amortyzacji liniowej przyjmuje wartość 1, dla degresywnej wartość większą od 1. W przypadku wypełnienia danych podatkowych podpowiadany jest podatkowy współczynnik modyfikujący

 

 Naliczać amortyzację  - zaznaczenie można modyfikować w trakcie roku

tak - po zaznaczeniu tej opcji należy wybrać rodzaj rat. Lista możliwości dostępna jest pod klawiszem F2 (miesięczne, kwartalne, w ostatnim miesiącu roku, jednorazowo w miesiącu rozpoczęcia  naliczania) ;

nie - po zaznaczeniu tej opcji środek zostanie wyłączony z naliczania amortyzacji; 

 

Początek naliczania

miesiąc wprowadzenia - naliczanie amortyzacji rozpocznie się w miesiącu przyjęcia do użytkowania

miesiąc następny - naliczanie amortyzacji rozpocznie się od następnego miesiąca po miesiącu przyjęcia do użytkowania

Czy aktualizować wycenę - możliwość podania T lub N. Domyślnie podpowiadane jest N. Gdy w polu wpisane jest T środek będzie podlegał aktualizacji w momencie wykonania automatycznej aktualizacji. Domyślnie przenoszone jest zaznaczenie z danych podatkowych 

 

Skutek aktualizacji lat ubiegłych - gdy środek był przeszacowywany w poprzednich latach podaje się  kwotę odniesioną na konto kapitału (funduszu) z aktualizacji wyceny. Domyślnie przepisywana jest kwota podana w danych podatkowych

 

Dekrety księgowe

W zależności od wyboru rodzaju ewidencji program umożliwia podanie dekretów tylko dla ewidencji podatkowej, tylko dla bilansowej lub dla obu. 

Przyjęto następującą zasadę:

W przypadku gdy nie są rozdzielone ewidencja bilansowa i podatkowa ewidencję amortyzacji prowadzi się na kontach bilansowych

W przypadku rozdzielenia ewidencji podatkowej i bilansowej ewidencję amortyzacji bilansowej prowadzi się na kontach bilansowych a amortyzacji podatkowej na kontach pozabilansowych

Program umożliwia podanie następujących danych

Konto środka - konto analityczne zespołu 010 lub 020. Pole musi być wypełnione

 

Konto przeciwstawne - konto analityczne finansowania środka. Pole nie musi być wypełniane

 

Amortyzacja bilansowa - pola dostępne tylko wtedy gdy w polu 'prowadzić ewidencję bilansową' podano T

Uwaga: Wszystkie wprowadzone konta muszą być kontami analitycznymi. 

System kontroluje czy wszystkie mają  ten sam atrybut ( wszystkie bilansowe lub wszystkie pozabilansowe)

konto umorzeń (bilansowe) - konto zespołu 070

 

konto amortyzacji - konto zespołu 408

 

klasyfikacja- w przypadku gdy konto amortyzacji ma atrybut 'do klasyfikacji' możliwość rozpisania naliczonej amortyzacji bilansowej na kilka miejsc powstawania kosztów. Po naciśnięciu funkcji 'Rozpisz' pojawi się dialog, w którym podaje się symbol klasyfikacji (MPK, lista klasyfikacji dostępna pod klawiszem F2) oraz przypadającą na nią część amortyzacji bilansowej wyrażoną w procentach. System pilnuje aby suma podanych liczb dała 100%

 

Amortyzacja podatkowa -pola dostępne tylko wtedy gdy w polu 'prowadzić ewidencję podatkową' podano T

Uwaga: Wszystkie wprowadzone konta muszą być kontami analitycznymi. 

System kontroluje czy wszystkie mają  ten sam atrybut ( wszystkie bilansowe lub wszystkie pozabilansowe)

 konto umorzeń (podatkowe) - w przypadku gdy ewidencja podatkowa i bilansowa nie są rozdzielone podaje się konto zespołu 070, w przeciwnym wypadku symbol konta pozabilansowego

 

konto amortyzacji KUP - w przypadku gdy ewidencja podatkowa i bilansowa nie są rozdzielone podaje się konto zespołu 408, w przeciwnym wypadku symbol konta pozabilansowego

 

klasyfikacja- w przypadku gdy konto amortyzacji KUP ma atrybut 'do klasyfikacji' możliwość rozpisania naliczonej amortyzacji KUP na kilka miejsc powstawania kosztów. Rozpisanie w analogiczny sposób jak opisany dla amortyzacji bilansowej

 

konto amortyzacji NKUP - w przypadku gdy ewidencja podatkowa i bilansowa nie są rozdzielone podaje się konto zespołu 408, w przeciwnym wypadku symbol konta pozabilansowego

 

klasyfikacja- w przypadku gdy konto amortyzacji NKUP ma atrybut 'do klasyfikacji' możliwość rozpisania naliczonej amortyzacji NKUP na kilka miejsc powstawania kosztów. Rozpisanie w analogiczny sposób jak opisany dla amortyzacji bilansowej

Uwaga: Wszystkie wprowadzone konta muszą być kontami analitycznymi.

System kontroluje czy wszystkie mają  ten sam atrybut ( wszystkie bilansowe lub wszystkie pozabilansowe)

 

Środki oczekujące

Funkcja jest dostępna z pozycji wprowadzania środka na ewidencję. Po jej uruchomieniu pojawia się wykaz środków oczekujących na uzupełnienie i zaakceptowanie.

Użytkownik sam decyduje o rodzaju i kolejności informacji o środku wyświetlanych na ekranie

Dostępne funkcje

Wybierz - przepisanie danych wybranego środka oczekującego do wprowadzania środka i umożliwienie ich uzupełnienia i poprawienia

 

Zrezygnuj - powrót do wprowadzania środka bez przepisania danych środka oczekującego

 

Operacje

Zobacz - możliwość obejrzenia podstawowych danych wybranego środka oczekującego

Usuń - usunięcie wybranego środka z listy dokumentów oczekujących

Środek

Znajdź - możliwość podania złożonego warunku do wyszukania środka. Zostanie znaleziony pierwszy środek spełniający podany warunek

Znajdź następny - możliwość znalezienia kolejnego środka spełniającego warunek podany w funkcji Znajdź

Filtr - wyświetlenie tylko tych środków, które spełniają podany warunek

Drukuj

Uwaga - drukowanie raportów dostępne tylko wówczas gdy przy definiowaniu danych operacji nie zaznaczono opcji  Drukuj OT

Raport - wielowariantowy raport ze środków oczekujących, pozwalający użytkownikowi na dowolny wybór informacji i kolejności ich drukowania (tzw. raport kolumnowy)

Dokument OT - część opisowa - wydruk części opisowej dokumentu OT ( bez adnotacji księgowych)

Dokument OT - próbny wydruk pełnego dokumentu OT (wyraźna informacja, że został wykonany dla środka oczekującego)

 

Naliczenie amortyzacji

Naliczenie amortyzacji odbywa się operacją UMORZ. Wykonywane jest automatycznie w oparciu o dane wprowadzone w trakcie ewidencjonowania środka odrębnie dla potrzeb bilansowych i podatkowych. Obejmuje wszystkie środki, które w danym momencie nie są wyłączone z naliczania amortyzacji. 

Przed wykonaniem właściwego naliczenia amortyzacji można wykonać dowolną ilość naliczeń próbnych nie zapisywanych w bazie środków trwałych ani w bazie danych księgowych.

 

Po uruchomieniu funkcji pojawia się ekran umożliwiający podanie następujących danych:

Naliczanie amortyzacji na dzień - użytkownik podaje dzień naliczenia amortyzacji (ostatni dzień miesiąca). Domyślnie podpowiadana jest data ewidencji ostatnio wprowadzonej operacji. Ze względu na konieczność zachowania chronologii zdarzeń nowa data nie może być wcześniejsza od podpowiadanej 

Drukować

Tak  - po naliczeniu odpisów amortyzacyjnych za wskazany miesiąc wykonany zostanie raport, którego zawartość informacyjna i kolejność danych definiowana jest przez użytkownika

Nie  - po wykonaniu naliczenia raport nie będzie drukowany 

Opcje

Zapisać i zaksięgować - po wykonaniu naliczenia amortyzacji zostanie ono zapisane do bazy danych jako operacja UMORZ, której zostanie nadany kolejny numer. System wygeneruje dokument księgowy w oparciu o dekrety podane w momencie wprowadzania środka na ewidencję oraz o sposób księgowania wybrany w Ustawieniach ogólnych . Dokument zostanie przeniesiony do dokumentów oczekujących

Nie zapisywać i nie księgować - naliczenie amortyzacji nie zostanie zapamiętane w bazie danych ani też nie będzie wygenerowany dokument księgowy

Dostępne funkcje

Dalej - przejście do naliczenia amortyzacji

Zrezygnuj  - rezygnacja z naliczenia, powrót do głównego menu

Gdy zaznaczono drukowanie na tak - po zaakceptowaniu danych pojawi się ekran, pozwalający wybrać szablon wydruku. W zależności od swoich potrzeb użytkownik może zdefiniować wiele raportów. (sposób definiowania raportu opisano w podręczniku w rozdziale Kreator raportów ).
Dodatkowo pojawiają się możliwości porządkowania danych na raporcie. W grupie funkcji kolejność drukowania danych  można wskazać sposób sortowania danych na wydruku:
drukuj wg: podaje się identyfikator kolumny, wg której dane zostaną posortowane. Pod klawiszem F2 wyświetlany jest wykaz dostępnych identyfikatorów kolumn. Po wybraniu identyfikatora wyświetlany jest opis kolumny, będący równocześnie opisem sortowania. Nie ma znaczenia czy wybrana kolumna jest wykorzystywana w danym szablonie wydruku.
porządek drukowania  - możliwość zadecydowania czy dane w wybranej kolumnie mają być posortowane rosnąco czy malejąco. Dane ustawiane są w porządku alfanumerycznym. 
czy grupować środki - możliwość zadecydowania, czy mają być grupowane środki o tej samej wartości występującej w kolumnie sortowania. Zaznaczenie tak powoduje podzielenie raportu na sekcje dotyczące poszczególnych wartości w kolumnie sortowania, po każdej sekcji drukowane  jest jej podsumowanie. Zaznaczenie nie - powoduje wydrukowanie ciągłego raportu. Niezależnie od wybranego wariantu na końcu raportu drukowane jest ogólne podsumowanie
tylko podsumowania - zaznaczenie tej opcji na tak spowoduje wydrukowanie raportu zawężonego do podsumowań sekcji i podsumowania całego wydruku.
 

Uwagi 

1.Gdy zaznaczono opcję Zapisać i zaksięgować można wykonać ostateczny wydruk naliczonych amortyzacji. Aby ponownie wydrukować naliczenia za miesiąc, który został zapisany do bazy uruchomić raport: Wydruk amortyzacji  znajdujący się w  grupie  funkcji Raporty.  

 

2. Przed wykonaniem naliczenia amortyzacji system sprawdza, czy wszystkie środki trwałe przewidziane do likwidacji w miesiącu poprzedzającym naliczenie zostały faktycznie zdjęte z ewidencji. Jeśli nie - wyświetlany jest stosowny komunikat i amortyzacja nie naliczy się. Użytkownik musi zweryfikować plan likwidacji - zmienić daty likwidacji lub usunąć środek z planu.

 

Korekty

Funkcje korekt wykorzystuje się w przypadku konieczności wprowadzenia  zmian w danych dotyczących danego środka. Z tej pozycji poprawia się  dane błędnie podane  w momencie wprowadzania na ewidencję, zmiany wartości wynikające z odłączenia lub przyłączenia części peryferyjnych, korekty umorzeń i amortyzacji itp

Dane podlegające korektom zostały podzielone na cztery grupy związane z:

1. ewidencją bilansową

2. ewidencją podatkową

3. dekretacją księgową

4. pozostałe 

Korekty wprowadzane są do modułu operacjami, których symbole wskazują na rodzaj dokonywanych zmian.   

 

Korekty wartościowe bilansowe

Korekty wprowadzane tą funkcją dotyczą ewidencji bilansowej środków ( zmiana wartości środka, wartości zakupu i wartości końcowej, stawki amortyzacji i współczynnika korygującego oraz umorzenia bilansowego). Po uruchomieniu funkcji pojawi się ekran pozwalający na podanie danych opisujących wprowadzaną operację:

Rodzaj operacji - pod klawiszem F2 wyświetlana  jest lista dostępnych operacji. Od rodzaju wybranej operacji zależy późniejsze zachowanie się programu. Pole musi być wypełnione

Operacje zawierające człon _BO_OT  związane są z korektami  danych wprowadzonych operacjami BO lub OT (wprowadzanie na ewidencję)  i na zestawieniach będą traktowane jako korekty tych dokumentów ( obowiązujące od momentu wprowadzenia OT lub BO).   

Operacje zawierające człon _PRZESZ_ - związane są z korektami danych wprowadzonych operacją PRZESZ (aktualizacja wyceny)  i na zestawieniach będą traktowane jako jej korekta;  

Pozostałe operacje  dotyczą korekt nie związanych z wprowadzaniem na ewidencję ani z aktualizacją wyceny. 

Data operacji - data ewidencji, pole niedostępne dla użytkownika. Datę można zmienić funkcją Ustawienia / Zmiana daty ewidencji

 

Opis operacji - opis wprowadzany przez użytkownika, ma znaczenie informacyjne. Ułatwia stwierdzenie  czego operacja dotyczy. Pole nie musi być wypełnione

 

Dostępne funkcje:

Dalej - przejście do wprowadzania korekt

 

Zrezygnuj - rezygnacja z wprowadzania operacji, powrót do głównego menu

 

Po zaakceptowaniu danych pojawia się ekran umożliwiający wprowadzenie stosownych korekt. Podzielony jest na dwie części:

1. informacyjna - zawiera informacje o symbolu, rodzaju i opisie wprowadzanej operacji, osobie wprowadzającej oraz faktycznej dacie dacie wprowadzania;

2. właściwa - służąca do wprowadzania korekt. Jedną operacją można wprowadzić korekty dotyczące wielu środków. Każda utworzona linia odpowiada korekcie dla środka o podanym symbolu. Sposób jej wypełniania  zależy od rodzaju operacji:

W przypadku operacji dotyczących korekt: wartości (człon _WART_), wartości zakupu (człon _ZAK_) i wartości końcowej środka (człon _REZYD_) podaje się:

symbol środka  - pod klawiszem F2 dostępna jest lista środków przyjętych na ewidencję, pole musi być wypełnione

nową wartość  - w polu podpowiadana jest dotychczasowa wartość środka o podanym symbolu, należy podać nową wartość. Pole musi być wypełnione

opis - krótka część informacyjna, najczęściej podajemy symbol dokumentu źródłowego, na podstawie którego dokonywana jest operacja korekty, pole nie musi być wypełnione

W przypadku operacji dotyczących korekt umorzenia (człon _UMORZ_) podaje się:

symbol środka -  pod klawiszem F2 dostępna jest lista środków przyjętych na ewidencję, pole musi być wypełnione

zmiana umorzenia bilansowego - podaje się różnicę między nową wartością umorzenia a starą ( w przypadku zmniejszenia umorzenia - podaje się wartość ujemną, w przypadku zwiększenia - dodatnią); pole musi być wypełnione

pozostałe pola nie są dostępne

W przypadku operacji dotyczących korekty stawki amortyzacji ( człon _STAWKA_) podaje się:

symbol środka -  pod klawiszem F2 dostępna jest lista środków przyjętych na ewidencję, pole musi być wypełnione

nową stawkę - w polu podpowiadana jest dotychczasowa stawka dla środka o podanym symbolu, w przypadku korekty stawki należy wstawić nową wartość

nowy współczynnik modyfikujący - w polu podpowiadana jest dotychczasowa wartość współczynnika - należy podać nową wartość

opis - krótka część informacyjna, najczęściej podajemy symbol dokumentu źródłowego, na podstawie którego dokonywana jest operacja korekty, pole nie musi być wypełnione

Dostępne funkcje

Dalej - zapisanie operacji do bazy środków, wygenerowanie dokumentu księgowego, który umieszczany jest w dokumentach oczekujących oraz powrót do ekranu z danymi nowej operacji korekt wartości bilansowych;

Zrezygnuj - zrezygnowanie z wprowadzonych korekt, powrót do ekranu z danymi nowej operacji korekt wartości bilansowych.

 

Korekty wartościowe podatkowe

Korekty wprowadzane tą funkcją dotyczą ewidencji podatkowej środków ( zmiana: wartości środka, wartości zakupu, podstawy naliczenia amortyzacji KUP, stawki amortyzacji i współczynnika korygującego oraz umorzenia podatkowego, amortyzacji KUP i amortyzacji NKUP). Po uruchomieniu funkcji pojawi się ekran pozwalający na podanie danych opisujących wprowadzaną operację ( obsługa ekranu identyczna jak dla   Korekt wartościowych bilansowych)

 

Po zaakceptowaniu danych operacji pojawia się ekran umożliwiający wprowadzenie korekt. Zasadniczo sposób wprowadzania korekt jest identyczny jak  opisany dla Korekt wartościowych bilansowych.    Występują następujące różnice:

 

W przypadku operacji dotyczących korekt umorzenia (człon _UMORZ_) podaje się:

symbol środka -  pod klawiszem F2 dostępna jest lista środków przyjętych na ewidencję, pole musi być wypełnione

zmiana umorzenia podatkowego - podaje się różnicę między nową wartością umorzenia a starą ( w przypadku zmniejszenia umorzenia - podaje się wartość ujemną, w przypadku zwiększenia - dodatnią)

zmiana amortyzacji KUP - jeśli korekta umorzenia pociąga za sobą korektę amortyzacji KUP należy podać różnicę między nową wartością amortyzacji KUP a starą ( w przypadku zmniejszenia amortyzacji KUP - podaje się wartość ujemną, w przypadku zwiększenia - wartość dodatnią), jeśli amortyzacja nie ma być korygowana - pola się nie wypełnia

zmiana amortyzacji NKUP - jeśli korekta umorzenia pociąga za sobą korektę amortyzacji NKUP należy podać różnicę między nową wartością amortyzacji NKUP a starą ( w przypadku zmniejszenia amortyzacji NKUP - podaje się wartość ujemną, w przypadku zwiększenia - wartość dodatnią), jeśli amortyzacja nie ma być korygowana - pola się nie wypełnia

Uwaga - suma zmian amortyzacji KUP i NKUP ( w przypadku gdy pola wypełniono) musi być równa zmianie umorzenia podatkowego. W przeciwnym wypadku system nie pozwoli zaakceptować linii

 

Korekty adnotacji księgowych

Korekty wprowadzane tą funkcją dotyczą zmiany osoby odpowiedzialnej, miejsca użytkowania środka oraz kont dekretu księgowego i miejsc powstawania kosztów (MPK).

Po uruchomieniu funkcji pojawi się ekran pozwalający na podanie danych opisujących operację (obsługa ekranu identyczna jak dla Korekt wartościowych bilansowych).

 

Jeżeli jako Rodzaj operacji została wybrana “kor_osoby – Zmiana osoby odpowiedzialnej” to po zaakceptowaniu pojawi się ekran “Wybór metody korekty”. Dostępne są pola:

Wybrane środki – należy zaznaczyć, jeśli za środki, które mają być korygowane są odpowiedzialne różne osoby.

Wszystkie środki osoby – można zaznaczyć, jeśli będą korygowane środki za które odpowiada jedna osoba. Jeśli wybierze się tą opcję, należy podać w polu obok nazwisko osoby dotychczas odpowiedzialnej. Po naciśnięciu klawisza F2 lub prawego przycisku myszki pojawi się wykaz osób, z którego można wybrać właściwą. Do dokumentu przeniosą się wszystkie środki przyporządkowane do danej osoby. Niepotrzebne można usunąć oraz można dodać nowe linie, również dla innych osób.

Nowa osoba – można podać nazwisko osoby, która przejmuje odpowiedzialność. Po naciśnięciu klawisza F2 lub prawego przycisku myszki pojawi się wykaz osób, z którego można wybrać właściwą. Do dokumentu przeniesie się ona, jako nowa odpowiedzialna osoba. Można ją tam będzie zmienić.

Po zaakceptowaniu tego okna pojawi się ekran opisany poniżej.

 

Przy pozostałych rodzajach operacji po zaakceptowaniu danych opisujących nagłówek pojawia się ekran umożliwiający wprowadzanie korekt. Jedną operacją można wprowadzić korekty dla wielu środków. Każda utworzona linia odpowiada korekcie dla środka o podanym symbolu. Sposób jej wypełniania  zależy od rodzaju operacji:

W przypadku operacji dotyczących korekt miejsc powstawania kosztów ( człon _KLS_ lub _KLAS_) podaje się:

symbol środka -  pod klawiszem F2 dostępna jest lista środków przyjętych na ewidencję, pole musi być wypełnione

rozpisz - po naciśnięciu tego przycisku system umożliwi podanie rozpisania amortyzacji na poszczególne klasyfikacje ( MPK ) - podaje się symbole klasyfikacji i ich procentowy udział w kwocie amortyzacji ( suma udziałów musi być równa 100) 

opis - krótka część informacyjna, najczęściej podajemy symbol dokumentu źródłowego, na podstawie którego dokonywana jest operacja korekty, pole nie musi być wypełnione

W przypadku pozostałych operacji podaje się:

symbol środka -  pod klawiszem F2 dostępna jest lista środków przyjętych na ewidencję, pole musi być wypełnione

nową wartość - w zależności od operacji jest to symbol nowej osoby, miejsca, konta księgowego 

opis - krótka część informacyjna, najczęściej podajemy symbol dokumentu źródłowego, na podstawie którego dokonywana jest operacja korekty, pole nie musi być wypełnione

Dostępne funkcje

Dalej - zapisanie operacji do bazy środków oraz powrót do ekranu z danymi nowej operacji korekt wartości bilansowych. W przypadku operacji zmiany miejsca (KOR_MIEJSCA) lub zmiany osoby (KOR_OSOBY) system proponuje wydrukowanie dokumentu MT. Operacje korekt adnotacji księgowych nie skutkują wygenerowaniem dokumentu księgowego.

Zrezygnuj - zrezygnowanie z wprowadzonych korekt, powrót do ekranu z danymi nowej operacji korekt adnotacji księgowych.

 

Korekty danych opisowych

Po uruchomieniu funkcji użytkownik ma dwie możliwości : wprowadzić korekty lub obejrzeć historię zmian ( historia dotyczy wszystkich środków). Wyjście z funkcji i powrót do głównego menu następuje przyciskiem Rezygnujesz

Wprowadzanie korekt

Funkcja umożliwia skorygowanie pozostałych danych środka, których nie obejmują korekty wartości bilansowych, podatkowych i adnotacji księgowych. 

Korekty danych opisowych wprowadzamy dla konkretnego środka, którego symbol podajemy w wyświetlonym dialogu. Pod klawiszem F2 dostępna jest lista środków wprowadzonych na ewidencję. Potwierdzenie symbolu klawiszem ENTER lub prawym przyciskiem myszy jest równoważne z rozpoczęciem korygowania danych środka.

Przycisk Rezygnujesz powoduje rezygnację z wprowadzania korekt i powrót do głównego menu.

 

Po zaakceptowaniu symbolu środka pojawiają się ekrany z danymi środka. Są one identyczne z opisanymi przy omawianiu funkcji Wprowadzanie środka na ewidencję. System blokuje dostęp do pól korygowanych innymi metodami. 

Po zakończeniu wprowadzania zmian ( wyjście poprzez przycisk  Zakończ) zmiany zapisywane są do bazy. Każda zmiana wprowadzana jest odrębną operacją o symbolu KOR_OPISOWE (tworzona automatycznie), w opisie operacji podany jest rodzaj zmienianej danej. System wyświetla dialog pozwalający na wpisanie symbolu kolejnego korygowanego środka

W przypadku przerwania wprowadzania danych (przycisk Przerwij) wprowadzane zmiany nie są zapamiętywane. System wraca do ekranu z wyborem opcji: wprowadzanie korekt  i Historia zmian.

 

 

Historia zmian

Po uruchomieniu funkcji wyświetlany jest wykaz wszystkich zmian danych opisowych przeprowadzonych w danym roku obrotowym na środkach. Zmiany są wyświetlane w porządku chronologicznym

Ekran podzielony jest na dwie części:

1. Wykaz wprowadzonych zmian. Każda linia zawiera następujące informacje:

symbol środka

rodzaj zmienianej danej

datę ewidencji zmiany

2. Informacje dotyczące bieżącej (podświetlonej) zmiany:

rodzaj zmienionej danej

jej wartość przed zmianą

jej wartość po zmianie

identyfikator osoby zmieniającej

data ewidencji

data faktycznego wprowadzenia

 

Dostępne funkcje

Zakończ - zakończenie przeglądania zmian danych opisowych i powrót do ekranu  z wyborem opcji: wprowadzanie korekt  i Historia zmian. 

Zobacz

Opis zmiany  - dokładniejsza informacja o środku ( symbol i nazwa) oraz pełne brzmienie zmienianej danej przed i po modyfikacji

Kartoteka środka - przejście do kartoteki środka z możliwością obejrzenia pełnych danych o środku

Znajdź

Znajdź - wyszukanie pierwszej pozycji wykazu spełniającej podany warunek

Znajdź następny - wyszukanie następnej pozycji wykazu spełniającej warunek podany w funkcji  Znajdź

Ustaw filtr - wyświetlenie tylko tych pozycji wykazu, które spełniają podany warunek

 

 

Zdjęcie z ewidencji

Zdjęcie z ewidencji odbywa się operacją LT. Jedną operacją można zdjąć z ewidencji kilka środków.

Po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog pozwalający podać dane opisujące operację:

Data zdjęcia z ewidencji - pole informacyjne, niedostępne dla użytkownika. Podpowiadana jest ostatnio użyta data ewidencji. W celu zmiany tej daty należy skorzystać z funkcji Ustawienia/ zmiana daty ewidencji

 

Opis operacji -  - opis wprowadzany przez użytkownika, ma znaczenie informacyjne. Ułatwia stwierdzenie  czego operacja dotyczy. Pole nie musi być wypełnione

Dostępne funkcje

Dalej - przejście do dalszego wprowadzania operacji

Zrezygnuj - rezygnacja z wprowadzania operacji, powrót do głównego menu

 

Po zaakceptowaniu danych opisujących operację pojawia się ekran zawierający następujące informacje:

Data ewidencji - pole informacyjne, niedostępne dla użytkownika. Podpowiadana jest ostatnio użyta data ewidencji.

 

Zakres likwidowanych środków - zakres środków likwidowanych daną operacją. W przypadku likwidowania tylko jednego środka wystarczy wypełnić tylko pole od środka, w przypadku likwidowania zakresu środków - należy wypełnić oba pola. Wykaz środków przyjętych do ewidencji dostępny jest w obu polach pod klawiszem F2. Pole od środka  musi być wypełnione

 

Sposób zdjęcia z ewidencji - określenie sposobu zdjęcia z ewidencji. Pod klawiszem F2 dostępny wykaz możliwości 

 

Symbol dokumentu LT - symbol dokumentu źródłowego LT. W zależności od ustawień wzorca symbol ten może być automatycznie nadawany przez system ( bez możliwości zmiany), podpowiadany przez system lub wprowadzany ręcznie ( patrz   Ustawienia / Ustawienia ogólne / Wzorce).

 

Czy drukować dokument LT - możliwość podjęcia decyzji o drukowaniu dokumentów LT. Domyślnie ustawione Tak

 

Konto - dodatkowy dekret niezbędny do automatycznego stworzenia dokumentu księgowego 

zespołu 7 - w zależności od sposobu zdjęcia z ewidencji może być to konto kosztów własnych sprzedaży środków trwałych, konto . Pod klawiszem F2 dostępny jest plan kont firmy z możliwością przepisania wybranego symbolu konta. Pole musi być wypełnione.

 

klasyfikacja - pole należy wypełnić w przypadku gdy opisane wyżej konto ma atrybut 'do klasyfikacji' . Pod klawiszem F2 dostępna lista klasyfikacji (MPK)

Dostępne funkcje

Dalej - zdjęcie z ewidencji wskazanych środków, zapisanie operacji LT do bazy, wygenerowanie dokumentu księgowego,  w przypadku ustawienia czy drukować LT na tak - wydrukowanie dokumentów LT dla likwidowanych środków oraz powrót do głównego menu

Zrezygnuj - powrót do głównego menu programu bez zapisania operacji likwidacji do bazy

Dziennik operacji

Dziennik operacji jest chronologicznym wykazem operacji na środkach, przeprowadzonych w bieżącym roku obrotowym. Każda operacja jest jednoznacznie identyfikowane poprzez swój symbol i numer kolejny.

Po uruchomieniu funkcji wyświetla się ekran podzielony na dwie części:

1. informacyjną - wykaz wykonanych operacji. Zakres informacji o operacji oraz porządek ich wyświetlania są definiowane przez użytkownika. Domyślnie wyświetlane są następujące dane:

symbol operacji

numer operacji - każdy rodzaj operacji posiada niezależną numerację

data ewidencji operacji

data wprowadzenia operacji

osoba wprowadzająca

opis operacji

2. funkcyjną - w części tej umieszczone są następujące funkcje:

Szybkiego wyszukania operacji

o określonym symbolu  i numerze  - należy podać symbol operacji ( pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz możliwych symboli) i jej numer

o określonej dacie ewidencji  - należy podać datę operacji - system wyszuka pierwszą o określonej dacie

Szukaj 

znajdź  - wyszukanie pierwszej operacji na  wykazie spełniającej podany warunek

znajdź następny - wyszukanie następnej operacji w wykazie, spełniającej warunek podany w  znajdź

ustaw filtr - wyświetlenie tylko tych operacji wykazu, które spełniają podany warunek

Drukuj- po uruchomieniu funkcji pojawi się dialog umożliwiający wskazanie zakresu operacji do drukowania. W polach od symbolu i do symbolu pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz możliwych symboli operacji ,  dla ich jednoznacznego określenia należy jeszcze podać numer kolejny w polach  numer. 

Dla ułatwienia wyboru właściwej operacji w polach numer pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz wprowadzonych operacji- można podświetlić wybraną operację i przepisać ją do dialogu ( przepisuje się zarówno symbol operacji jak i jej numer, nie ma potrzeby wcześniejszego wypełniania pola symbol operacji)

Po wciśnięciu Dalej nastąpi wykonanie wydruku, po wciśnięciu Zrezygnuj - powrót do ekranu z dziennikiem operacji

Obejrzyj - wyświetlone zostaną dane wprowadzone daną operacją. Sposób wyświetlenia zależy od rodzaju operacji

Operacje korekt wartościowych i adnotacji księgowych oraz UMORZ_BO i UMORZ_OT zostaną wyświetlone w takiej postaci w jakiej zostały wprowadzone ( dane dotyczące operacji oraz wykaz środków i zmian jakich dokonano operacją)

Operacje OT i BO - ekran z informacjami podzielony jest na 4 części ( dane dotyczące operacji, wykaz środków, najważniejsze dane związane z podświetlonym środkiem, sposób rozpisania amortyzacji bilansowej oraz podatkowej KUP i NKUP na klasyfikacje)

Operacje KOR_OPISOWE - ekran z informacją o numerze i nazwie środka, dacie ewidencji , rodzaju zmienianych danych oraz o wartości przed i po zmianie

Zakończ - zakończenie przeglądania dziennika i powrót do menu głównego

 

Kartoteka środka

Wykaz środków wprowadzonych na ewidencję. Funkcja umożliwia dotarcie do wszystkich informacji związanych ze środkiem.

Po jej uruchomieniu pojawia się ekran który można podzielić na 3 części:

1. Funkcyjna - zawierająca zestaw funkcji umożliwiających obejrzenie danych związanych z wybranym środkiem, wyszukanie środka, sortowanie oraz filtrowanie środków;

2. Wykaz środków - użytkownik sam definiuje rodzaj i kolejność wyświetlanych informacji o środku;

3. Informacyjna - podstawowe informacje związane z bieżącym (podświetlonym) środkiem

 

Dostępne funkcje

Zakończ - zakończenie przeglądania kartotek, powrót do głównego menu

Zobacz - wszystkie dane dostępne dzięki funkcjom należącym do tej grupy są danymi bieżącego środka podświetlonego na liście środków wprowadzonych na ewidencję.

Dane początkowe - po uruchomieniu funkcji wyświetlone zostaną ekrany identyczne jak przy wprowadzaniu ( patrz Wprowadzanie na ewidencję). Użytkownik może obejrzeć sposób wprowadzenia środka na ewidencję (operacją BO lub OT). Wszystkie pola są niedostępne do modyfikacji

Stan środka - możliwość obejrzenia aktualnego stanu środka. Po uruchomieniu funkcji pokaże się ekran z podstawowymi danymi środka podzielonymi na dwie grupy:

dane środka - dane dotyczą: osoby odpowiedzialnej, miejsca użytkowania, wartości początkowej środka przed zmianami i po zmianach, wartości końcowej, stawek amortyzacji podatkowej i bilansowej, kont  księgowych związanych z przyjęciem na ewidencję i późniejszym umarzaniem środka, a także symbolu ostatniej operacji przeprowadzonej na środku i daty jej ewidencji. Chcąc obejrzeć sposób rozpisania amortyzacji na klasyfikacje należy wcisnąć właściwy przycisk poniżej okna z danymi środka ( rozpisz konto KUP, rozpisz konto NKUP, rozpisz konto bilansowe)

umorzenia - dane dotyczą: kwot umorzenia podatkowego i bilansowego liczonych narastająco, symbolu i daty ewidencji ostatniej operacji związanej ze zmianą umorzeń dla danego środka jak również kwot umorzenia i amortyzacji wprowadzonych tą operacją.

Zaznaczenie opcji Pokaż dane środka lub Pokaż umorzenia  powoduje wyświetlenie odpowiedniej grupy danych. Dane są niedostępne do modyfikacji

Funkcja Zakończ  kończy oglądanie aktualnego stanu środka i powoduje powrót do wykazu środków wprowadzonych na ewidencję 

 

Kartoteka umorzeń  - wyświetlenie listy wszystkich operacji na środku związanych ze zmianą jego umorzenia. Operacje ustawione są w porządku chronologicznym. Każda linia wykazu odpowiada jednej operacji. Zawiera następujące informacje:

opis operacji - symbol operacji i jej numer oraz datę ewidencji

zmianę umorzenia wprowadzoną operacją 

umorzenie narastająco

W dolnej części ekranu zgromadzone są funkcje i dodatkowe informacje o bieżącej (podświetlonej) operacji:

Dane opisowe operacji - data wprowadzenia, osoba wprowadzająca oraz opis operacji

Funkcje

Szybkiego wyszukania operacji

o określonym symbolu  i numerze  - należy podać symbol operacji ( pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz możliwych symboli) i jej numer

o określonej dacie ewidencji  - należy podać datę operacji - system wyszuka pierwszą o określonej dacie

Pokaż umorzenia

bilansowe  - na wykazie wyświetlone zostaną: zmiana umorzenia bilansowego oraz umorzenie bilansowe narastająco;

podatkowe  - na wykazie wyświetlone zostaną: zmiana umorzenia podatkowego oraz umorzenie podatkowe narastająco;

Obejrzyj - obejrzenie zmian umorzeń bilansowych i podatkowych oraz kwot amortyzacji wprowadzonych bieżącą (podświetloną) operacją jak również umorzeń narastająco. Gdy zaznaczona opcja klasyfikacje  dodatkowo wyświetlana jest informacja o kwotowym rozpisaniu amortyzacji na poszczególne klasyfikacje. 

Funkcja Zakończ  kończy oglądanie kartoteki umorzeń środka i powoduje powrót do wykazu środków wprowadzonych na ewidencję 

 

Historia środka - wyświetlenie listy wszystkich operacji na środku nie związanych z jego umorzeniem i korektami danych opisowych. Operacje ustawione są w porządku chronologicznym. Każda linia wykazu odpowiada jednej operacji. Zawiera następujące informacje:

opis operacji - symbol operacji i jej numer, datę ewidencji, rodzaj zmienianych danych

nowa wartość danej, której dotyczy operacja 

W dolnej części ekranu zgromadzone są funkcje i dodatkowe informacje o bieżącej (podświetlonej) operacji:

Dane opisowe operacji - data wprowadzenia, osoba wprowadzająca oraz opis operacji

Funkcje

Szybkiego wyszukania operacji

o określonym symbolu  i numerze  - należy podać symbol operacji ( pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz możliwych symboli) i jej numer

o określonej dacie ewidencji  - należy podać datę operacji - system wyszuka pierwszą o określonej dacie

Obejrzyj - obejrzenie danych środka po wprowadzeniu bieżącej (podświetlonej) operacji dotyczących: osoby odpowiedzialnej, miejsca użytkowania, wartości początkowej środka przed zmianami i po zmianach, wartości końcowej, stawek amortyzacji podatkowej i bilansowej, kont  księgowych związanych z przyjęciem na ewidencję i późniejszym umarzaniem środka 

Funkcja Zakończ  kończy oglądanie historii środka i powoduje powrót do wykazu środków wprowadzonych na ewidencję 

 

 

Korekty danych opisowych 

Plan umorzeń   - wyświetlenie kwot planowanych umorzeń w poszczególnych miesiącach. Obejmuje wyłącznie miesiące, za które nie naliczono jeszcze amortyzacji. Przy  ustalaniu momentu zakończenia naliczania planu umorzeń brane są pod uwagę trzy daty, z których wybierana jest najwcześniejsza:

całkowitego umorzenia środka;

faktycznej likwidacji środka;

planowanej likwidacji środka.

Plan umorzeń obejmuje wyłącznie umorzenia związane z amortyzacją środka. Każda linia wykazu zawiera:

rok i miesiąc, których dotyczy naliczenie

umorzenie bilansowe w miesiącu i narastająco

umorzenie podatkowe w miesiącu i narastająco

Nad wykazem miesięcy wyświetlane jest dotychczasowe umorzenie środka narastająco.

Pod wykazem dostępne są następujące funkcje:

Numer środka  - funkcja pozwala na obejrzenie planu umorzeń wybranego środka bez konieczności powrotu do ekranu z wykazem środków wprowadzonych na ewidencję. Pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz środków, można przepisać symbol wybranego środka ( funkcja Wybierz)

Parametry - pojawia się ekran z parametrami mającymi wpływ na naliczenie amortyzacji. Dodatkowo możliwość obejrzenia dotychczasowych naliczeń umorzeń ( w ramach roku obrotowego)- przy wykorzystaniu funkcji Dotychczasowe umorzenia.
Uwaga: pierwsza linia wykazu dotychczasowych  naliczeń umorzeń dotyczy umorzenia BO lub OT

bilansowe - parametry takie jak: czy naliczać amortyzację, stawka i rodzaj amortyzacji, rodzaj rat, podstawa naliczenia amortyzacji, roczna rata, czy przyjęty operacją BO, miesiąc i rok przyjęcia na ewidencję ( w przypadku środków przyjętych operacją BO - pierwszy miesiąc roku obrotowego), liczba miesięcy do końca roku, miesiąc i rok rozpoczynający plan umorzeń, kwota pozostała do umorzenia 

podatkowe  - parametry takie jak w przypadku bilansowych wzbogacone o informację czy środek fabrycznie nowy z grupy 3 - 6, sposób umarzania w pierwszym roku podatkowym

Znajdź - grupa funkcji pozwalająca na wyszukanie środka

Środek - wyszukanie pierwszego środka z  wykazu spełniającego podany warunek

Następny środek - wyszukanie następnego środka spełniającego warunek podany w funkcji Środek

Środek o symbolu - wyszukanie środka o podanym symbolu

Filtr - wyświetlenie tylko tych środków , które spełniają podany warunek

Wyświetl- dodatkowy filtr dla wyświetlanych danych. Informacja o ustawionym filtrze wyświetlana jest nad wykazem środków

Wszystkie - dodatkowy filtr nie został ustawiony, wyświetlone zostaną wszystkie środki wykazu

Tylko niematerialne i prawne- zostaną wyświetlone tylko wartości niematerialne i prawne

Tylko umorzone jednorazowo - wyświetlone zostaną tylko środki umorzone jednorazowo

Tylko umorzone od bieżącego miesiąca - wyświetlone zostaną tylko środki których umarzanie rozpoczęło się w miesiącu wprowadzenia na ewidencję

Drukuj

Wydruk pełnej kartoteki - wydruk kartoteki bieżącego (podświetlonego) środka uwzględniającej wszystkie operacje na środku  zaewidencjonowane do dnia sporządzania wydruku. W części opisowej środka uwzględniane są dane wprowadzone operacją OT lub BO (patrz opis Budowa raportu)
Stan bieżący środka - wydruk danych bieżącego (podświetlonego) środka uwzględniający wszystkie operacje na środku  zaewidencjonowane do dnia sporządzania wydruku. Na wydruku prezentowane są bieżące dane środka bez wyszczególnienia operacji przeprowadzanych na tym środku i wprowadzanych nimi zmian.

Kolejność wyświetlania- środki zostaną ustawione w kolejności alfanumerycznej 

Numer - uporządkowanie środków według ich symboli

Grupa- uporządkowanie środków według grup

Podgrupa - uporządkowanie środków według podgrup

 

Raporty

 Moduł środków trwałych umożliwia wykonanie szeregu wielowariantowych raportów ułatwiających wszechstronną analizę danych o środkach.

 Zestawienie środków za okres

Funkcja pozwala na wydrukowanie zestawienia obejmującego informacje o środkach ze szczególnym uwzględnieniem zmian wartości i umorzenia  w  wybranym okresie analizy.
W funkcję został wbudowany kreator raportów. Użytkownik sam decyduje o zawartości raportu i kolejności prezentowanych danych.

Po uruchomieniu funkcji pojawia się ekran pozwalający na wybranie okresu, którego wydruk ma dotyczyć, a także kolejności środków i sposobu ich grupowania 

Wykonanie raportu podzielono na dwa etapy:

1. Zdefiniowanie układu kolumn

2. Wykonanie wydruku

Definiowanie kolumn raportu 

Tworzenie szablonu raportu odbywa się przy pomocy kreatora raportów uruchamianego funkcją Kolumny. Sposób definiowania  raportu  opisano dokładniej  w  rozdziale  Kreator  raportów

Użytkownik ma do dyspozycji kolumny zawierające informacje opisowe  i księgowe podawane w trakcie wprowadzania środka na ewidencję oraz kolumny kwotowe, odrębne dla ewidencji podatkowej i bilansowej, o następującej zawartości:

war_bil_przed i war_pod_przed - gromadzą wartości środków  wprowadzonych operacjami BO oraz operacjami zaewidencjonowanymi w okresie poprzedzającym okres analizy : OT, zwiększeń, zmniejszeń i likwidacji. Do kolumn tych zaliczane są również, bez względu na okres ewidencji, korekty BO i OT odnoszące się do środków zaewidencjonowanych przed analizowanym okresem . Operacja likwidacji traktowana jest jako  zmniejszenie wartości  równe  wartości  likwidowanego środka.

umo_bil_przed
i umo_pod_przed - gromadzą umorzenia wprowadzane operacjami wymienionymi dla kolumn war_bil-przed  i war_pod_przed. Operacja likwidacji traktowana jest jako zmniejszenie umorzenia równe umorzeniu narastająco likwidowanego środka

war_bil_okres i war_pod_okres - gromadzą wartości środków zaewidencjonowanych operacjami OT w analizowanym okresie oraz dotyczącymi ich korektami OT (bez względu na okres ewidencji)

umo_bil_okres
i umo_pod_okres - gromadzą umorzenia środków wprowadzone operacjami  wymienionymi dla kolumn war_bil_okres i war_pod_okres

zwwar_bil_okres
i zwwar_pod_okres - gromadzą zwiększenia wartości zaewidencjonowane  w analizowanym okresie, wprowadzone innymi  operacjami niż OT i jego korekty

zwumo_bil_okres
zwumo_pod_okres - gromadzą zwiększenia umorzenia  zaewidencjonowane w analizowanym okresie, wprowadzone innymi operacjami niż OT i jego korekty

zmwar_bil_okres
i zmwar_pod_okres - gromadzą zmniejszenia wartości zaewidencjonowane  w analizowanym okresie, wprowadzone innymi operacjami  niż LT

zmumo_bil_okres
zmumo_pod_okres - gromadzą zmniejszenia umorzenia  zaewidencjonowane w analizowanym okresie, wprowadzone innymi operacjami niż LT

zmltwart_bil_okres
i zmltwart_pod_okres - gromadzą zmniejszenia wartości zaewidencjonowane w analizowanym okresie  operacjami LT, zmniejszenie jest równe wartości likwidowanego środka

zmltumo_bil_okres 
zmltumo_pod_okres- gromadzą zmniejszenia umorzenia zaewidencjonowane w analizowanym okresie operacjami LT, zmniejszenie jest równe umorzeniu narastająco likwidowanego środka

netto_pod_przed   - gromadzi wartości netto (ewidencja podatkowa) środków wprowadzonych operacjami BO oraz operacjami zaewidencjonowanymi w okresie poprzedzającym  okres analizy: OT, zwiększeń , zmniejszeń i likwidacji. Do kolumny zaliczane są również, bez względu na okres ewidencji, korekty BO i OT odnoszące się do środków zaewidencjonowanych przed analizowanym okresem . Operacja likwidacji traktowana jest jako  zmniejszenie wartości  równe  wartości  likwidowanego środka.

war_pod_zmiana -
gromadzi wartości środków zaewidencjonowanych w analizowanym okresie operacjami OT i dotyczącymi ich korektami OT (bez względu na okres ewidencji), a  także operacjami korekt  wartości

umo_pod_zmiana
- gromadzi  umorzenia podatkowe zaewidencjonowane  w analizowanym okresie  operacjami OT i dotyczącymi ich korektami OT (bez względu na okres ewidencji), a także operacjami  UMORZ (naliczenie amortyzacji) i korekt umorzenia.

war_pod_wokres
- gromadzi  zamiany wartości podatkowej w analizowanym okresie (ogółem)

umo_pod_wokres - 
gromadzi zmiany umorzenia podatkowego w analizowanym okresie (ogółem)

war_pod_nar
- gromadzi wartość środków ( podatkowo)  narastająco na koniec analizowanego okresu

umo_pod_nar - gromadzi umorzenie podatkowe środków na koniec analizowanego okresu

netto_pod_nar - 
gromadzi wartość netto środków (podatkowo) na koniec analizowanego okresu

Wykonanie wydruku
Po uruchomieniu funkcji Zestawienie środków za okres wyświetlany jest dialog umożliwiający wybranie danych uwzględnianych przy tworzeniu zestawienia. Użytkownik podaje:

analizowany okres -  należy podać daty początkową i końcową analizowanego okresu. Powinny należeć do bieżącego roku obrotowego. W przypadku nie podania  okresu przyjmowany jest cały rok obrotowy.
zakres symboli środków - należy podać zakres środków dla których sporządzane jest zestawienie. W obu polach pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz środków  wprowadzonych na ewidencję. Nie podanie zakresu jest równoważne z  uwzględnieniem wszystkich środków
okres, w którym środki były zaewidencjonowane  - podanie okresu zawęża zakres analizowanych środków do tych , które zostały wprowadzone na ewidencję w podanym okresie.
Nie podanie okresu  nie ogranicza zakresu analizowanych  środków.
Podanie tylko daty początkowej zakres środków zostanie zawężony tylko do wprowadzonych na ewidencję z datą nie mniejszą od niej.
Podanie tylko daty końcowej - zakres środków zostanie zawężony tylko do wprowadzonych na ewidencję z datą nie większą od niej
środki na ewidencji
- gdy zestawienie ma obejmować środki, będące w dniu wykonywania wydruku na ewidencji, należy zaznaczyć tak, w przeciwnym przypadku - nie
środki zdjęte z ewidencji - gdy zestawienie ma obejmować środki w dniu wykonywania wydruku zdjęte z ewidencji należy zaznaczyć tak, w przeciwnym przypadku - nie
warunek - możliwość podania złożonego warunku. Zakres analizowanych środków zostanie zawężony do tych, które spełniają warunek. Podany warunek uwzględniany jest tylko w przypadku drukowania za pomocą funkcji Wydruk według warunku
kolejność drukowania danych - Można wskazać sposób sortowania danych na wydruku. W polu drukuj wg: podaje się identyfikator kolumny, wg której dane zostaną posortowane. Pod klawiszem F2 wyświetlany jest wykaz dostępnych identyfikatorów kolumn. Po wybraniu identyfikatora wyświetlany jest opis kolumny, będący równocześnie opisem sortowania. Nie ma znaczenia czy wybrana kolumna jest wykorzystywana w wybranym szablonie wydruku.
porządek drukowania  - możliwość zadecydowania czy dane w wybranej kolumnie mają być posortowane rosnąco czy malejąco. Dane ustawiane są w porządku alfanumerycznym. 
czy grupować środki - możliwość zadecydowania, czy mają być grupowane środki o tej samej wartości występującej w kolumnie sortowania. Zaznaczenie tak powoduje podzielenie raportu na sekcje dotyczące poszczególnych wartości w kolumnie sortowania, po każdej sekcji drukowane  jest jej podsumowanie. Zaznaczenie nie - powoduje wydrukowanie ciągłego raportu. Niezależnie od wybranego wariantu na końcu raportu drukowane jest ogólne podsumowanie
tylko podsumowania - zaznaczenie tej opcji na tak spowoduje wydrukowanie raportu zawężonego do podsumowań sekcji i podsumowania całego wydruku.

Utworzone układy kolumn są przechowywane przez system. Aby wydrukować raport oparty o wybrany układ kolumn należy uruchomić funkcję Kolumny i wybrać z listy układów właściwy  szablon.
Dostępne funkcje:
Wydruk według przedziału - wydrukowanie raportu i powrót do głównego menu. W trakcie drukowania nie jest uwzględniany złożony warunek podany w opcji Warunek
Wydruk według warunku - wydrukowanie raportu i powrót do głównego menu. W trakcie drukowania uwzględniany jest złożony warunek podany w opcji Warunek
Zrezygnuj
- powrót do głównego menu bez wykonania wydruku

 

Kartoteka środka

Funkcja umożliwia wydrukowanie kartotek wskazanych środków z uwzględnieniem operacji zaewidencjonowanych do dnia wskazanego przez użytkownika jako dzień analizy. Po uruchomieniu funkcji wyświetlony zostanie ekran  umożliwiający podanie:

zakresu środków - w polach początku i końca zakresu pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz środków wprowadzonych na ewidencję. Sposób wprowadzania zakresu i odpowiadające mu zachowanie się programu:
nie podanie zakresu  - uwzględnione zostaną wszystkie środki;
podanie tylko symbolu początkowego - zostaną uwzględnione wszystkie środki o symbolach nie mniejszych niż podany;
podanie tylko symbolu końcowego - zostaną uwzględnione wszystkie środki o symbolach nie większych niż podany
aby wydrukować kartotekę jednego środka należy podać jego symbol w polach początku i końca zakresu.
dnia analizy -  raport będzie obrazował stan środków we wskazanym dniu. Pominięte zostaną wszystkie operacje zaewidencjonowane po tym dniu, podpowiadany jest dzień analizy dla ostatnio wykonywanego raportu.
część opisowa - należy zaznaczyć wybrany wariant:

przed korektami - w części opisującej środek  prezentowane będą dane wprowadzone operacjami OT lub BO bez uwzględniania  późniejszych operacji KOR_OPISOWE
po korektach - w części opisującej środek prezentowane są dane uwzględniające zmiany wprowadzone operacjami KOR_OPISOWE

drukować kartoteki - wybór ma znaczenie tylko w przypadku drukowania  kartotek dla kilku środków:

od nowej strony - wydruk kartoteki kolejnego środka będzie rozpoczynany na nowej stronie
ciągle - podział wydruku na strony nie jest wymuszony rozpoczęciem drukowania kartoteki kolejnego środka

Dostępne funkcje:
Dalej - wydrukowanie kartoteki i powrót do głównego menu
Zrezygnuj - powrót do głównego menu bez wykonania wydruku

Budowa raportu

Informacje o środku zostały podzielone na 4 grupy:

1. Dane wprowadzone operacją OT lub BO, ewentualnie uwzględniające korekty wprowadzone operacjami KOR_OPISOWE ( zależy to od wybranego wariantu)

2. Zmiany aktualizujące stan kartoteki - dotyczą zmian wprowadzonych operacjami korekt: danych opisowych, korekt adnotacji księgowych i korekt  wartości, zaewidencjonowanymi w bieżącym roku obrotowym. Zmiany ustawione są w  porządku chronologicznym

3. Umorzenia i amortyzacja - zmiany umorzeń podatkowych i bilansowych wprowadzonych operacjami: UMORZ_BO, UMORZ_OT, naliczenia amortyzacji oraz korekt umorzeń, zaewidencjonowanymi w bieżącym roku podatkowym. Zmiany ustawione są w porządku chronologicznym

4. Informacje końcowe - dotyczące zakończenia umarzania i likwidacji środka

 Umorzenia

Raport umożliwia wydrukowanie umorzeń środków w poszczególnych miesiącach roku obrotowego. Możliwe jest uwzględnienie tylko umorzeń, umorzeń i amortyzacji lub planu umorzeń.
Po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog umożliwiający wybranie wariantu wydruku. Użytkownik podaje:

Dzień analizy - podana data musi zawierać się w bieżącym roku obrotowym. Uwzględniony zostanie stan zaewidencjonowany do podanego dnia (włącznie). Wszystkie operacje związane z umorzeniami, których data ewidencji jest późniejsza od podanej daty zostaną pominięte. Pole musi być wypełnione
Co drukować - wskazanie rodzaju informacji jakie mają znaleźć się w raporcie

tylko umorzenie - wydrukowane zostaną wyłącznie informacje dotyczące umorzeń w poszczególnych miesiącach
umorzenie i amortyzację - w raporcie znajdą się informacje o umorzeniach w poszczególnych miesiącach oraz o naliczonej amortyzacji w podziale na KUP i NKUP
plan umorzeń - w raporcie znajdą się informacje z planu umorzeń środków.

Środki uporządkowane według - możliwość określenia sposobu sortowania danych. We wszystkich przypadkach za wyjątkiem sortowania wg symbolu  środka wydruk zostanie podzielony na sekcje zawierające środki o tej samej wartości danej wg której są sortowane. Każda sekcja jest  podsumowywana. Dostępne sposoby sortowania:

wg  symbolu środka ( numeru inwentaryzacyjnego)
wg grup
wg podgrup
wg  klasyfikacji MPK ( miejsca powstawania kosztu)

Drukować tylko - możliwość podania warunku zawężającego przedział uwzględnianych środków

 podsumowania - drukowanie podsumowań sekcji ( bez wyszczególniania środków)
środki z zapisami w okresie - uwzględnione zostaną tylko środki, dla których do dnia analizy zaewidencjonowano operacje związane ze zmianami umorzeń

zakupione do końca 1994 roku
zakupione od początku 1995 roku

wszystkie środki

można wybrać tylko jedną z opcji. W przypadku dwóch pierwszych o uwzględnieniu na wydruku decyduje data zakupienia środka

drukować umorzenia

Podatkowe
Bilansowe

można wybrać dowolną kombinację tych opcji. Warunkiem jest aby przynajmniej jedna była zaznaczona.

 

Drukować środki

będące na ewidencji
zdjęte z ewidencji
wszystkie

można wybrać tylko jedną z opcji. Na wydruku uwzględniane będą tylko środki spełniające w dniu analizy wybrany warunek

wszystkie
nieumorzone
umorzone

można wybrać tylko jedną z opcji. Na wydruku uwzględniane będą tylko środki spełniające w dniu analizy wybrany warunek

wszystkie
wprowadzone BO
wprowadzone OT

można wybrać tylko jedną z opcji. Na wydruku uwzględniane będą tylko środki spełniające wybrany warunek

 

Dostępne funkcje:
Dalej - po uruchomieniu funkcji pojawi się dialog pozwalający wprowadzić w zależności od sposobu sortowania zakres:

symboli środków  - sortowanie wg numerów inwentaryzacyjnych ,dodatkowe pola pojawiające się po znaku & służą do wprowadzenia zakresu grup, zakres środków zostanie w ten sposób zawężony do tych które równocześnie należą do podanego zakresu środków i zakresu grup;
grup - sortowanie wg grup, dodatkowe pola pojawiające się po znaku & służą do wprowadzenia zakresu podgrup, zakres środków zostanie w ten sposób zawężony do tych które należą równocześnie do podanego zakresu grup i zakresu podgrup;
podgrup - sortowanie wg podgrup ,dodatkowe pola pojawiające się po znaku & służą do wprowadzenia zakresu grup, zakres środków zostanie w ten sposób zawężony do tych które równocześnie należą do podanego zakresu podgrup i zakresu grup;
klasyfikacji (MPK) - sortowanie wg klasyfikacji MPK ,dodatkowe pola pojawiające się po znaku & służą do wprowadzenia zakresu grup, zakres środków zostanie w ten sposób zawężony do tych które równocześnie mają odniesienie do podanego zakresu klasyfikacji i należą do  podanego zakresu grup
Dialog umożliwia wprowadzenie wielu rozłącznych zakresów. Może być niewypełniony. Po potwierdzeniu podanych zakresów nastąpi wydrukowanie raportu i powrót do głównego menu

Zrezygnuj- powrót do głównego menu bez wykonania wydruku

Wydruk amortyzacji

Funkcja umożliwia ponowne wydrukowanie ostatniego naliczenia amortyzacji  zaewidencjonowanego do dnia  podanego przez użytkownika.  W funkcję został wbudowany kreator raportów. Użytkownik sam decyduje o zawartości raportu i kolejności prezentowanych danych.
 
Po uruchomieniu funkcji należy podać datę naliczenia amortyzacji. Domyślnie podpowiada się data ostatnio zaewidencjonowanej operacji.  System wyszuka  ostatnią operację UMORZ zaewidencjonowaną do podanego dnia.  Przycisk Dalej  spowoduje kontynuację wykonania wydruku, przycisk Rezygnujesz - przerwanie  drukowania i powrót do głównego menu. Dalszy sposób  postępowania jest identyczny jak opisany w rozdziale Naliczenie amortyzacji.

 

Plany umorzeń

Funkcja umożliwia wydrukowanie raportu prezentującego umorzenia planowane w wybranym okresie, a także  przewidywane umorzenie na początku i końcu okresu
W funkcję został wbudowany kreator raportów. Użytkownik sam decyduje o zawartości raportu i kolejności prezentowanych danych.
Po uruchomieniu funkcji wyświetlany jest dialog umożliwiający wybór wariantu oraz  zakresu danych do raportu
Użytkownik podaje:

analizowany okres - okres, którego dotyczy naliczenie. Początek i koniec okresu podaje się w formacie RRRR.MM ( przykładowo 2003.12). Można podać okres dłuższy niż rok obrotowy; Minimalny okres, za który można wykonać sprawozdanie to miesiąc. Początek okresu musi zawierać się w bieżącym roku obrotowym
wariant raportu

umorzenie bilansowe - w kolumnach  o identyfikatorach  wart_pocz, stawka, umo_pocz, umo_rok, umo_okres, umo_naras, rodzaj_rat pojawią się dane dotyczące umorzeń bilansowych środka
umorzenie podatkowe -w kolumnach  o identyfikatorach  wart_pocz, stawka, umo_pocz, umo_rok, umo_okres, umo_naras, rodzaj_rat pojawią się dane dotyczące umorzeń podatkowych środka

Dostępne funkcje:
Dalej - kontynuacja wykonania sprawozdania, przejście do kolejnego dialogu
Zrezygnuj - przejście do głównego menu bez wykonania wydruku

Dalszy etap wykonania sprawozdania polega na wybraniu właściwego szablonu raportu. Jego nazwa oraz szerokość ( w znakach) wyświetlane są w prawym górnym rogu ekranu.  Domyślnie zdefiniowany jest układ kolumn standardowy. W przypadku gdy jego zawartość nie jest wystarczająca należy zdefiniować własne układy kolumn
Informacyjnie podany jest również analizowany okres i wybrany wariant raportu

Definiowanie kolumn raportu 

Tworzenie szablonu raportu odbywa się przy pomocy kreatora raportów uruchamianego funkcją Kolumny. Sposób definiowania  raportu  opisano dokładniej  w  rozdziale  Kreator  raportów

Użytkownik ma do dyspozycji kolumny zawierające informacje opisowe  i księgowe podawane w trakcie wprowadzania środka na ewidencję oraz kolumny kwotowe, których zawartość zależy od wybranego wariantu wydruku (plan umorzeń podatkowo lub bilansowo):

wart_pocz - wartość początkowa środka w dniu wykonywania wydruku.
stawka - rzeczywista stawka amortyzacji w dniu wykonywania wydruku, obliczana wzorem stawka * współczynnik modyfikujący.
rodzaj rat - okresy naliczania amortyzacji (miesięczne, kwartalne ,roczne), zadeklarowane dla danego środka
umo_pocz - umorzenie narastająco środka w miesiącu poprzedzającym początek analizowanego okresu. Przy wyliczaniu  umorzenia jest brane pod uwagę dotychczasowe umorzenie środka oraz, w przypadku gdy początek okresu jest późniejszy od bieżącego miesiąca ewidencji, planowane umorzenie środka.
umo_rok - rata roczna umorzenia, wyliczona w oparciu o dane środka w momencie wykonania wydruku
umo_okres - łączna kwota planowanych umorzeń w analizowanym okresie
umo_naras - planowane umorzenie narastająco na koniec analizowanego okresu ( suma kwot z kolumn umorzenia na początek okresu i umorzenia w okresie)

Utworzone układy kolumn są przechowywane przez system. Aby wydrukować raport oparty o wybrany układ kolumn należy uruchomić funkcję Kolumny i wybrać z listy układów właściwy  szablon.
Dostępne funkcje:
Wydruk według przedziału - wydrukowanie raportu i powrót do głównego menu.
Zrezygnuj - powrót do głównego menu bez wykonania wydruku

Stan środków dla osoby/miejsca

Funkcja umożliwia wydrukowanie raportu prezentującego wykaz środków, które w dniu analizy są na ewidencji oraz przypisane są do wskazanej osoby lub miejsca użytkowania.  W funkcję został wbudowany kreator raportów. Użytkownik sam decyduje o zawartości raportu i kolejności prezentowanych danych.
Wykonanie wydruku odbywa się w trzech etapach
Etap 1. Po uruchomieniu funkcji wyświetlany jest dialog umożliwiający wybór wariantu wydruku i dnia analizy

Użytkownik podaje:

dzień analizy - na wydruku uwzględniane będą tylko te środki, które w danym dniu były przypisane do wskazanej osoby lub miejsca. Podana data musi zawierać się w bieżącym roku obrotowym

wariant raportu

1.dla osób materialnie odpowiedzialnych - na zestawieniu środki zostaną pogrupowane według osób materialnie odpowiedzialnych. Po każdej z grup drukowane jest podsumowanie wskazanych kolumn. Wydruk kończy się podsumowaniem, w którym wyszczególnione są poszczególne osoby i ogólna wartość przypisanych im środków.

2.dla miejsc użytkowania - na zestawieniu środki zostaną pogrupowane według miejsc użytkowania. Po każdej z grup drukowane jest podsumowanie wskazanych kolumn. Wydruk kończy się podsumowaniem, w którym wyszczególnione są poszczególne miejsca użytkowania i ogólna wartość przypisanych im środków.

3.dla osób według miejsc -  na zestawieniu środki zostaną pogrupowane według osób, a w ramach grupy podzielone na miejsca użytkowania. Po każdej podgrupie i grupie drukowane jest podsumowanie wskazanych kolumn. Wydruk kończy się ogólnym podsumowaniem w którym wyszczególnione są poszczególne osoby oraz ogólna wartość przypisanych im środków

4.dla miejsc według osób -  na zestawieniu środki zostaną pogrupowane według miejsc użytkowania, a w ramach grupy podzielone na osoby. Po każdej podgrupie i grupie drukowane jest podsumowanie wskazanych kolumn. Wydruk kończy się ogólnym podsumowaniem w którym wyszczególnione są poszczególne miejsca użytkowania oraz ogólna wartość przypisanych im środków

Dostępne funkcje:

Dalej - kontynuacja wykonania sprawozdania, przejście do kolejnego etapu

Zrezygnuj - przejście do głównego menu bez wykonania wydruku

Etap 2. Wskazanie osób ( warianty 1. i 3.) lub miejsc użytkowania (warianty 2. i  4.) dla których ma być wykonany raport

Pojawia się wykaz odpowiednio osób lub miejsc użytkowania  zarejestrowanych w module. Użytkownik ma możliwość zaznaczenia tych osób (miejsc), dla których chce wydrukować raport. Zaznaczenie/odznaczenie odbywa się poprzez podświetlenie wybranej osoby (miejsca użytkowania) i naciśniecie klawisza Enter lub kliknięcie na jej symbolu lewym przyciskiem myszy.
Dostępne funkcje

Idź dalej -  kontynuacja wykonania sprawozdania, przejście do kolejnego etapu
Dodatkowe funkcje  - funkcje szybkiego zaznaczania/ odznaczania wszystkich pozycji wykazu

zaznaczyć wszystko - deklaracja zaznaczenia wszystkich pozycji wykazu
usunąć wszystkie zaznaczenia - deklaracja  usunięcia  zaznaczenia ze wszystkich pozycji wykazu
Dalej  wykonanie zaznaczenia /odznaczenia pozycji
Zrezygnuj - rezygnacja z wykonania zaznaczenia/odznaczenia. Zaznaczenia na wykazie nie ulegną zmianie

Osoba/Miejsce - szybkie wyszukanie osoby/miejsca  o podanym symbolu
Informacje o osobie/Miejscu - wyświetlenie danych informacyjnych z rejestru  osób /miejsc

Uwaga Nie zaznaczenie żadnej osoby (miejsca użytkowania) jest równoważne z  rezygnacją z wydruku i powrotem do głównego menu programu

Etap 3. Wybranie szablonu wydruku i wykonanie raportu

Nazwa oraz szerokość ( w znakach) wybranego układu wyświetlane są w prawym górnym rogu ekranu.  Domyślnie zdefiniowany jest układ kolumn standardowy. W przypadku gdy jego zawartość nie jest wystarczająca należy zdefiniować własne układy kolumn
Informacyjnie podany jest również dzień analizy.

Definiowanie kolumn raportu 

Tworzenie szablonu raportu odbywa się przy pomocy kreatora raportów uruchamianego funkcją Kolumny. Sposób definiowania  raportu  opisano dokładniej  w  rozdziale  Kreator  raportów

Użytkownik ma do dyspozycji kolumny zawierające informacje opisowe  i księgowe podawane w trakcie wprowadzania środka na ewidencję jak również informacje dotyczące umorzeń.
Utworzone układy kolumn są przechowywane przez system. Aby wydrukować raport oparty o wybrany układ kolumn należy uruchomić funkcję Kolumny i wybrać z listy układów właściwy  szablon.
Dostępne funkcje:

Wydruk według przedziału - wydrukowanie raportu i powrót do głównego menu.
Zrezygnuj - powrót do głównego menu bez wykonania wydruku

Ruch dokumentów

Funkcja pozwala na wydrukowanie raportu  umożliwiającego analizę zdarzeń zaewidencjonowanych w module środków w wybranym okresie czasu. Ma charakter statystyki. Zajmuje się wyłącznie tymi zdarzeniami, które dotyczą zmian wartości i umorzenia środków.
Po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog pozwalający na podanie

analizowanego okresu - uwzględnione zostaną tylko te operacje na środkach, które zostały zaewidencjonowane w tym okresie. Okres musi zawierać się w bieżącym roku obrotowym. Daty podawane są w formacie  MM.DD (miesiąc, dzień)
wariantu raportu

środkami - oprócz danych operacji ( symbol i numer, opis, data ewidencji) prezentowany jest wykaz środków wprowadzonych operacją ( i wprowadzonych nimi zmian wartości i umorzenia). Dodatkowo każda operacja jest podsumowana ( zmiany wartości i umorzenia ogółem). Na końcu raportu drukowana jest globalna zmiana wartości  i umorzeń  wprowadzonych operacjami ujętymi w zestawieniu  oraz w podziale na symbole operacji.
operacjami - prezentowane są dane operacji  wraz z kwotami wprowadzonych nimi zmian wartości i umorzenia. Na końcu raportu drukowana jest zmiana wartości i umorzenia ogółem oraz w podziale na symbole operacji
grupami - oprócz danych operacji ( symbol i numer, opis, data ewidencji) prezentowane są zmiany umorzeń i wartości wprowadzone tą operacją w poszczególnych grupach. Na końcu raportu drukowana jest zmiana wartości i umorzenia ogółem oraz w dwóch podziałach:
    - na symbole operacji;
    - na grupy.

Dostępne funkcje:

 Dalej - kontynuacja wykonania raportu, przejście do kolejnego dialogu
Zrezygnuj- rezygnacja z wykonania raportu i powrót do głównego menu

Po zaakceptowaniu następuje wyświetlenie kolejnego dialogu umożliwiającego wskazanie symboli operacji, które mają być uwzględnione w raporcie.
Zaznaczenie/odznaczenie odbywa się poprzez podświetlenie wybranej operacji i naciśnięcie klawisza Enter lub kliknięcie na jej symbolu lewym przyciskiem myszy. Aby raport został wydrukowany musi być zaznaczona przynajmniej jedna operacja.

Dostępne funkcje

Dalej - kontynuacja wykonania raportu, przejście do kolejnego dialogu

Zrezygnuj- rezygnacja z wykonania raportu i powrót do głównego menu

 

Dokument OT

Funkcja umożliwia ponowne wydrukowanie dokumentu OT dla wskazanego środka
Po jej uruchomieniu pojawia się dialog umożliwiający podanie:

symbolu środka - pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz środków wprowadzonych na ewidencję. Po wybraniu środka zostaną wyświetlone jego nazwa i wartość
wariantu wydruku

część opisowa przed korektami- dane części opisowej zostaną wydrukowane w takiej postaci w jakiej zostały wprowadzone dokumentem OT, wszelkie zmiany wprowadzane operacjami KOR_OPISOWE nie zostaną uwzględnione
część opisowa po korektach - dane części opisowej zostaną wydrukowane po uwzględnieniu wszystkich operacji KOR_OPISOWE wprowadzonych do dnia wykonania wydruku

Dostępne funkcje:

Dalej - wydrukowanie OT i powrót do głównego menu

Zrezygnuj- rezygnacja z wykonania wydruku i powrót do głównego menu


Uwaga:
Ponowne wydrukowanie dokumentu OT możliwe jest tylko w przypadku środków przyjętych na ewidencję w bieżącym roku obrotowym

Dokument LT

Funkcja umożliwia ponowne wydrukowanie dokumentu LT dla wskazanego środka
Po jej uruchomieniu pojawia się dialog umożliwiający podanie symbolu środka - pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz środków wprowadzonych na ewidencję. Po wybraniu środka zostaną wyświetlone jego nazwa i wartość
Dostępne funkcje:

Dalej - wydrukowanie LT i powrót do głównego menu

Zrezygnuj- rezygnacja z wykonania wydruku i powrót do głównego menu


Uwaga:
Ponowne wydrukowanie dokumentu LT możliwe jest tylko w przypadku środków zdjętych z ewidencji w bieżącym roku obrotowym

Dokument MT

Funkcja umożliwia ponowne wydrukowanie dokumentu MT dla wskazanego środka trwałego.
Po jej uruchomieniu pojawia się dialog umożliwiający podanie symbolu środka. Po naciśnięciu klawisza F2 lub prawego przycisku myszki dostępny jest wykaz środków wprowadzonych na ewidencję. Po wybraniu środka zostaną wyświetlone: jego nazwa i wartość.
Dostępne funkcje:

Dalej – umożliwia wydrukowanie MT. Jeśli dla wybranego środka trwałego nie dokonywano zmian miejsca użytkowania lub osoby odpowiedzialnej, pokaże się odpowiedni komunikat, po którego zaakceptowaniu będzie możliwe ponowne podanie numeru środka. Jeśli zaś dla wybranego środka był wystawiony więcej niż jeden dokument MT pokaże się ich wykaz, na którym będzie widoczny: rodzaj operacji, numer kolejny, data ewidencji oraz wprowadzenia, identyfikator pracownika, który dokonał zmiany oraz opis. Można korzystając z opcji Obejrzyj przeglądać wybrany dokument. Na liście należy podświetlić odpowiednią linię i uaktywnić funkcję Wybierz. Po wydrukowaniu dokumentu nastąpi powrót do głównego menu.

Zrezygnuj- rezygnacja z wykonania wydruku i powrót do głównego menu


Uwaga:
Ponowne wydrukowanie dokumentu MT możliwe jest tylko w przypadku zmiany osoby /miejsca dokonanych w bieżącym roku obrotowym.

Ewidencja pomocnicza

Plan likwidacji środków

Funkcja pozwala na wprowadzenie planu likwidacji dla środków będących w ewidencji. Po jej uruchomieniu pojawia się wykaz środków wraz z przewidywanymi datami ich likwidacji. 

Dodając kolejny środek do listy podaje się:

Symbol środka - pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz środków przyjętych do ewidencji

Nazwa środka  - ściągana jest automatycznie z bazy danych, po podaniu symbolu środka. Pole niedostępne dla użytkownika

Data likwidacji - przewidywana data likwidacji środka. Jest uwzględniana przez system przy określaniu daty końca umarzania

W dolnej części okna prezentowane są dodatkowe dane o bieżącym (podświetlonym) środku takie jak: osoba odpowiedzialna, miejsce użytkowania, stawka umarzania i wartość początkowa środka. 

Plan likwidacji środków może być uzupełniany i modyfikowany w roku obrotowym. Aby zmienić dane należy ustawić się modyfikowanej linii i poprawić dane w poszczególnych polach. Aby usunąć linię z wykazu należy ustawić się na niej i zastosować kombinację klawiszy CTRL Page Down  lub wyczyścić pole symbol środka i data likwidacji.

W momencie faktycznego zdjęcia środka z ewidencji następuje automatyczna weryfikacja planu likwidacji - środek jest usuwany z wykazu

Dostępne funkcje:

Kolejność wyświetlania - można wybrać sortowanie listy według symbolu środka lub według przewidywanej daty likwidacji

Szukaj środka - szybkie wyszukanie środka o podanym symbolu

Drukuj -  wydrukowanie planu likwidacji środków. Po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog umożliwiający zawężenie raportu do podanego przedziału środków lub do środków spełniających zadany warunek. W funkcję został wbudowany kreator raportów. Użytkownik sam decyduje o zawartości raportu i kolejności prezentowanych danych. Sposób definiowania  raportu  opisano dokładniej  w  rozdziale  Kreator  raportów

Utworzone układy kolumn są przechowywane przez system. Aby wydrukować raport oparty o wybrany układ kolumn należy uruchomić funkcję Kolumny i wybrać z listy układów właściwy  szablon.
Dostępne funkcje:

Wydruk według przedziału - wydrukowanie raportu dla podanego przedziału środków i powrót do planu likwidacji;

Wydruk według warunku  - wydrukowanie raportu dla środków spełniających podany warunek i powrót do planu likwidacji;
Zrezygnuj - powrót do planu likwidacji bez wykonania wydruku

Dalej - opuszczenie planu likwidacji i powrót do głównego menu. W przypadku gdy w planie były wprowadzane jakieś zmiany w momencie zostaną w tym momencie zapisane do bazy. system zaktualizuje również plan umorzeń

Zrezygnuj - opuszczenie planu likwidacji bez zapisania zmian i powrót do głównego menu.

Uwaga

Przed naliczeniem amortyzacji należy koniecznie  zweryfikować plan likwidacji środków. Jeśli w planie pozostaną środki, które miały być zlikwidowane w miesiącu poprzedzającym naliczenie, system nie pozwoli na naliczenie amortyzacji.

Ustawienia

Grupa funkcji pozwalająca na parametryzację modułu środków trwałych

 

Zmiana daty ewidencji

Funkcja pozwala na zmianę daty ewidencji operacji na środkach trwałych. Po jej uruchomieniu pojawia się dialog pozwalający na podanie nowej daty ewidencji w formacie RR.MM.DD. Domyślnie wyświetlana jest data ewidencji ostatnio przeprowadzanej operacji. System nie pozwoli na podanie daty od niej wcześniejszej.

Potwierdzenie nowej daty klawiszem Enter powoduje zmianę daty ewidencji ( system domaga się potwierdzenia decyzji). Użycie funkcji Rezygnujesz - przywraca poprzednią datę ewidencji.

 

Lista symboli zbiorczych

Symbol zbiorczy pomocny jest w przypadku gdy wymagane jest powiązanie kilku samodzielnych środków trwałych w jeden środek złożony. Pełni podobną rolę jak konto syntetyczne dla kont analitycznych. Pozwala na uzyskanie szybkiej informacji o umorzeniu i wartości wybranego zespołu środków.

 

Funkcja umożliwia wyświetlenie symboli zbiorczych i przyporządkowanych im środków oraz na ich definiowanie, modyfikację i  usuwanie.

Po jej uruchomieniu pojawia się ekran podzielony na dwie części:

- z lewej strony wyświetlany jest wykaz symboli zbiorczych. Pod wykazem prezentowane są dane  bieżącego (podświetlonego) symbolu zbiorczego: symbol, nazwa i dwie linie uwag.

-z prawej strony wyświetlany jest wykaz środków trwałych przypisanych do bieżącego (podświetlonego) symbolu zbiorczego. Pod wykazem  prezentowane są dane bieżącego (podświetlonego) środka, takie jak: symbol, nazwa, miejsce użytkowania i osoba odpowiedzialna.

 

Na uwagę zasługuje symbol zbiorczy ZZZZ nadawany automatycznie przez system wszystkim środkom samodzielnym, nie będącym środkami składowymi środka zbiorczego.

 

Dostępne funkcje

Zakończ - opuszczenie listy symboli zbiorczych i powrót do głównego menu

Operacje

Dodaj symbol - dodanie nowego symbolu zbiorczego. Po uruchomieniu funkcji pojawi się dialog pozwalający wprowadzić niezbędne dane:

symbol środka - ciąg znaków alfanumerycznych (bez spacji i znaków specjalnych), max 14 znaków

opis - opis środka zbiorczego

uwagi  - dodatkowe informacje o środku zbiorczym

Wprowadzone dane zostają zapisane do bazy po użyciu funkcji Dalej, użycie funkcji Zrezygnuj  - powoduje rezygnację z  dodania nowego symbolu

Zmień symbol - modyfikacja istniejącego symbolu zbiorczego. Pojawia się dialog taki jak przy dodawaniu nowego symbolu. 

Zawsze można zmienić zawartość pól opis i uwagi. Symbol zbiorczy można zmienić tylko wtedy, gdy nie został jeszcze powiązany z żadnym środkiem trwałym; w przeciwnym wypadku - pole symbol zbiorczy jest niedostępne do modyfikacji.  

Usuń symbol - usuwanie symbolu z wykazu. Można usunąć tylko te symbole zbiorcze, które nie zostały jeszcze powiązane z żadnym środkiem

 trwałym

Szukaj

Znajdź  - znalezienie pierwszego symbolu zbiorczego spełniającego podany warunek;

Znajdź następny - znalezienie następnego symbolu zbiorczego spełniającego warunek podany w funkcji Znajdź

Ustaw filtr - wyświetlenie tylko tych symboli zbiorczych, które spełniają podany warunek

Zobacz

Kartoteka środka - w momencie gdy w prawej części okna jest podświetlony środek trwały funkcja powoduje przejście do kartoteki tego środka. Gdy w prawej części okna brak środków - funkcja jest nieaktywna

Testy zgodności - testy te służą sprawdzeniu poprawności przypisania środków do danego środka zbiorczego. Dostępne są następujące testy:

zgodność grup - test sprawdza, czy do danego środka zbiorczego przyporządkowane są środki z różnych grup. Jeśli tak to drukowany jest raport z wyszczególnieniem środka zbiorczego, środków składowych i grup, do których je zaliczono;

zgodności stawek umorzenia - test sprawdza, czy do danego środka zbiorczego przyporządkowane są środki umarzające się podatkowo w tym samym tempie. Jeśli nie - to drukowany jest raport z wyszczególnieniem środka zbiorczego, środków składowych, stawek umorzenia podatkowego oraz grup według KŚT

 miejsc użytkowania - test sprawdza czy wszystkie środki przypisane do danego środka zbiorczego użytkowane są w tym samym miejscu. Jeśli nie drukowany jest raport z wyszczególnieniem środka zbiorczego, środków składowych i miejsc ich użytkowania

Funkcja Zrezygnuj powoduje rezygnację z wykonania testów zgodności i powrót do listy symboli zbiorczych.

Drukuj - wydrukowanie listy symboli zbiorczych. Po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog umożliwiający zawężenie raportu do podanego przedziału symboli lub do symboli spełniających zadany warunek. W funkcję został wbudowany kreator raportów. Użytkownik sam decyduje o zawartości raportu i kolejności prezentowanych danych. Sposób definiowania  raportu  opisano dokładniej  w  rozdziale  Kreator  raportów

Utworzone układy kolumn są przechowywane przez system. Aby wydrukować raport oparty o wybrany układ kolumn należy uruchomić funkcję Kolumny i wybrać z listy układów właściwy  szablon.
Dostępne funkcje:

Wydruk według przedziału - wydrukowanie raportu dla podanego przedziału symboli i powrót do listy symboli zbiorczych;

Wydruk według warunku  - wydrukowanie raportu dla symboli spełniających podany warunek i powrót do listy symboli zbiorczych;
Zrezygnuj - powrót do listy symboli zbiorczych bez wykonania wydruku

 

Lista wyróżników

Wyróżnik to jeszcze jedna cecha opisująca środek, która - podobnie jak symbol zbiorczy - pozwala grupować środki wg określonego kryterium, dowolnie przyjętego przez użytkownika. Pozwala na uzyskanie szybkiej informacji o umorzeniu i wartości wybranego zespołu środków.

 

Funkcja umożliwia wyświetlenie wykazu wyróżników i przyporządkowanych im środków oraz na ich definiowanie, modyfikację i  usuwanie.

Po jej uruchomieniu pojawia się ekran podzielony na dwie części:

- z lewej strony wyświetlany jest wykaz wyróżników. Pod wykazem prezentowane są dane  bieżącego (podświetlonego) wyróżnika: symbol, nazwa i dwie linie uwag.

-z prawej strony wyświetlany jest wykaz środków trwałych przypisanych do bieżącego (podświetlonego) wyróżnika. Pod wykazem  prezentowane są dane bieżącego (podświetlonego) środka, takie jak: symbol, nazwa, miejsce użytkowania i osoba odpowiedzialna.

 

Na uwagę zasługuje symbol  ZZZZ nadawany automatycznie przez system wszystkim środkom, dla których użytkownik nie podał wyróżnika.

 

Dostępne funkcje

Zakończ - opuszczenie listy wyróżników i powrót do głównego menu

Operacje

Dodaj symbol - dodanie nowego wyróżnika. Po uruchomieniu funkcji pojawi się dialog pozwalający wprowadzić niezbędne dane:

symbol wyróżnika - ciąg znaków alfanumerycznych (bez spacji i znaków specjalnych), max 10 znaków

opis - opis wyróżnika

uwagi  - dodatkowe informacje o wyróżniku

Wprowadzone dane zostają zapisane do bazy po użyciu funkcji Dalej, użycie funkcji Zrezygnuj  - powoduje rezygnację z  dodania nowego wyróżnika

Zmień symbol - modyfikacja istniejącego wyróżnika. Pojawia się dialog taki jak przy dodawaniu nowego symbolu. 

Zawsze można zmienić zawartość pól opis i uwagi. Symbol wyróżnika można zmienić tylko wtedy, gdy nie został jeszcze powiązany z żadnym środkiem trwałym; w przeciwnym wypadku - pole symbol wyróżnika jest niedostępne do modyfikacji.  

Usuń symbol - usuwanie wyróżnika z wykazu. Można usunąć tylko te wyróżniki, które nie zostały jeszcze powiązane z żadnym środkiem

 trwałym

Szukaj

Znajdź  - znalezienie pierwszego wyróżnika spełniającego podany warunek;

Znajdź następny - znalezienie następnego wyróżnika spełniającego warunek podany w funkcji Znajdź

Ustaw filtr - wyświetlenie tylko tych wyróżników, które spełniają podany warunek

Zobacz

Kartoteka środka - w momencie gdy w prawej części okna jest podświetlony środek trwały funkcja powoduje przejście do kartoteki tego środka. Gdy w prawej części okna brak środków - funkcja jest nieaktywna

Drukuj - wydrukowanie listy wyróżników. Po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog umożliwiający zawężenie raportu do podanego przedziału wyróżników lub do wyróżników spełniających zadany warunek. W funkcję został wbudowany kreator raportów. Użytkownik sam decyduje o zawartości raportu i kolejności prezentowanych danych. Sposób definiowania  raportu  opisano dokładniej  w  rozdziale  Kreator  raportów

Utworzone układy kolumn są przechowywane przez system. Aby wydrukować raport oparty o wybrany układ kolumn należy uruchomić funkcję Kolumny i wybrać z listy układów właściwy  szablon.
Dostępne funkcje:

Wydruk według przedziału - wydrukowanie raportu dla podanego przedziału wyróżników i powrót do listy wyróżników;

Wydruk według warunku  - wydrukowanie raportu dla wyróżników spełniających podany warunek i powrót do listy wyróżników;
Zrezygnuj - powrót do listy wyróżników bez wykonania wydruku

Lista osób odpowiedzialnych

Funkcja umożliwia wyświetlenie wykazu osób odpowiedzialnych oraz środków, za które odpowiadają. Pozwala również na dodanie nowej osoby, modyfikację danych już istniejącej oraz usunięcie osoby z listy.

Po uruchomieniu funkcji pojawia się ekran podzielony na dwie części:

- z lewej strony wyświetlany jest wykaz osób materialnie odpowiedzialnych. Pod wykazem prezentowane są dane bieżącej (podświetlonej) osoby: nazwisko, imię, dział, pokój, telefon.

- z prawej strony wyświetlana jest lista środków za które jest odpowiedzialna bieżąca (podświetlona) osoba. Pod listą widnieją dodatkowe informacje o środku: miejsce użytkowana, nazwa środka i data przyjęcia do ewidencji . ustawiając się na symbolu środka i wciskając  Enter lub lewy przycisk myszy powodujemy przejście do kartoteki środka 

 

Dostępne funkcje:

Zakończ - opuszczenie listy osób odpowiedzialnych i powrót do głównego menu.

Operacje

Dodaj nową osobę - po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog  umożliwiający wprowadzenie danych nowej osoby: nazwisko, imię, dział w którym pracuje oraz numer pokoju i telefon. Dopisanie osoby do listy realizowane jest przyciskiem  Dodaj, rezygnacja z dopisania - przyciskiem  Zrezygnuj.

 

Zmień dane osoby - funkcja umożliwia zmianę wszystkich danych osoby za wyjątkiem pola nazwisko

 

Usuń osobę z rejestru - funkcja umożliwia usunięcie  z wykazu tylko tych osób, które nie są odpowiedzialne za żaden środek. 

Szukaj

Znajdź - wyszukanie osoby spełniającej podany warunek;

Znajdź następny - wyszukanie kolejnej osoby spełniającej warunek podany dla funkcji  Szukaj;

Ustaw filtr  - wyświetlenie tylko tych osób, które spełniają podany warunek

Inne

Zamiana osoby - funkcja pozwala przyporządkować wszystkie środki przypisane jednej osobie osobie drugiej. Powinna być stosowana  tylko wtedy gdy  ulega korekcie lub zmianie  nazwisko osoby odpowiedzialnej, natomiast sama osoba nie zmienia się. Funkcja zamienia dotychczasową osobę na nową we wszystkich operacjach na środkach w danym roku obrotowym. 

Po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog pozwalający na podanie starego nazwiska osoby oraz nowego. W obu polach pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz osób odpowiedzialnych. Zamiana zostanie zrealizowana po wciśnięciu przycisku  Dalej, rezygnacja z zamiany i powrót do stanu poprzedniego - po użyciu przycisku  Zrezygnuj.

Uwaga 

funkcja nie nadaje się do wykorzystania wówczas, gdy chcemy aby moment przekazania środka był udokumentowany . Do tego celu służy operacja KOR_OSOBY dostępna w korektach  adnotacji księgowych.   

Sprawdzenie zgodności - funkcja ułatwiająca weryfikację listy osób odpowiedzialnych. Drukuje  wykaz osób, które nie są odpowiedzialne za żaden środek - można je usunąć z listy.

Wydrukuj rejestr  -  wydrukowanie listy osób odpowiedzialnych. Po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog umożliwiający zawężenie raportu do podanego przedziału osób lub do osób spełniających zadany warunek. W funkcję został wbudowany kreator raportów. Użytkownik sam decyduje o zawartości raportu i kolejności prezentowanych danych. Sposób definiowania  raportu  opisano dokładniej  w  rozdziale  Kreator  raportów

Utworzone układy kolumn są przechowywane przez system. Aby wydrukować raport oparty o wybrany układ kolumn należy uruchomić funkcję Kolumny i wybrać z listy układów właściwy  szablon.
Dostępne funkcje:

Wydruk według przedziału - wydrukowanie raportu dla podanego przedziału osób i powrót do listy osób odpowiedzialnych;

Wydruk według warunku  - wydrukowanie raportu dla osób spełniających podany warunek i powrót do listy osób odpowiedzialnych;
Zrezygnuj - powrót do listy osób odpowiedzialnych bez wykonania wydruku

Wydrukuj środki  - sposób definiowania i wykonania raportu  opisano w punkcie Stan środków dla osoby/miejsca

Lista miejsc użytkowania

Funkcja umożliwia wyświetlenie wykazu miejsc użytkowania oraz środków, które są w nich używane. Pozwala również na dodanie nowego miejsca, modyfikację danych już istniejącego oraz usunięcie miejsca z listy.

Po uruchomieniu funkcji pojawia się ekran podzielony na dwie części:

- z lewej strony wyświetlany jest wykaz miejsc użytkowania. Pod wykazem prezentowane są dane bieżącego (podświetlonego) miejsca: symbol i uwagi.

- z prawej strony wyświetlana jest lista środków używanych w bieżącym (podświetlonym) miejscu. Pod listą widnieją dodatkowe informacje o środku: osoba odpowiedzialna, nazwa środka i data przyjęcia do ewidencji .Ustawiając się na symbolu środka i wciskając  Enter lub lewy przycisk myszy powodujemy przejście do kartoteki środka 

 

Dostępne funkcje:

Zakończ - opuszczenie listy miejsc użytkowania i powrót do głównego menu.

Operacje

Dodaj nowe miejsce - po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog  umożliwiający wprowadzenie danych nowego miejsca: nazwę i uwagi. Dopisanie miejsca do listy realizowane jest przyciskiem  Dodaj, rezygnacja z dopisania - przyciskiem  Zrezygnuj.

 

Zmień opis miejsca - funkcja umożliwia zmianę uwag. Pola nazwa  nie można modyfikować

 

Usuń miejsce - funkcja umożliwia usunięcie  z wykazu tylko tych miejsc, w których nie jest użytkowany żaden środek. 

Szukaj

Znajdź - wyszukanie miejsca spełniającego podany warunek;

Znajdź następny - wyszukanie kolejnego miejsca spełniającego warunek podany dla funkcji  Szukaj;

Ustaw filtr  - wyświetlenie tylko tych miejsc, które spełniają podany warunek

Inne

Zamiana miejsca - funkcja pozwala przepisać wszystkie środki używane w danym  miejscu do innego miejsca. Powinna być stosowana  tylko wtedy gdy  ulega korekcie lub zmianie  nazwa miejsca, natomiast samo miejsce nie zmienia się. Funkcja zamienia dotychczasowe miejsce na nowe we wszystkich operacjach na środkach w danym roku obrotowym. 

Po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog pozwalający na podanie starej nazwy miejsca oraz nowej. W obu polach pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz miejsc użytkowania. Zamiana zostanie zrealizowana po wciśnięciu przycisku  Dalej, rezygnacja z zamiany i powrót do stanu poprzedniego - po użyciu przycisku  Zrezygnuj.

 

Uwaga 

funkcja nie nadaje się do wykorzystania wówczas, gdy chcemy aby moment zmiany miejsca był udokumentowany . Do tego celu służy operacja KOR_MIEJSCA dostępna w korektach  adnotacji księgowych.   

Sprawdzenie zgodności - funkcja ułatwiająca weryfikację listy miejsc użytkowania. Drukuje  wykaz miejsc, w których nie jest użytkowany żaden środek - można je usunąć z listy.

Wydrukuj rejestr  -  wydrukowanie listy miejsc użytkowania. Po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog umożliwiający zawężenie raportu do podanego przedziału miejsc lub do miejsc spełniających zadany warunek. W funkcję został wbudowany kreator raportów. Użytkownik sam decyduje o zawartości raportu i kolejności prezentowanych danych. Sposób definiowania  raportu  opisano dokładniej  w  rozdziale  Kreator  raportów

Utworzone układy kolumn są przechowywane przez system. Aby wydrukować raport oparty o wybrany układ kolumn należy uruchomić funkcję Kolumny i wybrać z listy układów właściwy  szablon.
Dostępne funkcje:

Wydruk według przedziału - wydrukowanie raportu dla podanego przedziału miejsc i powrót do listy miejsc użytkowania;

Wydruk według warunku  - wydrukowanie raportu dla miejsc spełniających podany warunek i powrót do listy miejsc użytkowania;
Zrezygnuj - powrót do listy miejsc użytkowania bez wykonania wydruku

Wydrukuj środki  - sposób definiowania i wykonania raportu  opisano w punkcie Stan środków dla osoby/miejsca

Ustawienia ogólne

Funkcja umożliwia parametryzację wprowadzania danych oraz sposobu generowania dokumentów księgowych.

 Po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog. Parametry zostały podzielone na dwie grupy: Różne  i Wzorce. Przełączanie między grupami realizowane jest poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku znajdującego się w górnej części dialogu:

 W grupie Różne znajdują się następujące parametry:

  Rozdzielać ewidencję podatkową i bilansową - użytkownik decyduje czy moduł ma umożliwiać niezależną ewidencję dla potrzeb bilansowych i podatkowych ( zaznacza Tak) , czy też prowadzona będzie tylko  ewidencja podatkowa (zaznacza Nie), tzn środki będą umarzane w identyczny sposób bilansowo i podatkowo.

Sumować amortyzację w dokumencie - ustawienie dotyczy dekretów księgowych generowanych w związku z naliczeniem amortyzacji. Gdy użytkownik zaznaczy  Tak  - w dekrecie kwoty na kontach umorzenia i amortyzacji będą przedstawiane zbiorczo ( bez wyodrębniania  kwot dla poszczególnych środków)- oznacza to, że dane konto w dekrecie wystąpi tylko raz. Gdy użytkownik zaznaczy Nie - w dekrecie będzie można wyodrębnić zapisy związane z księgowaniem amortyzacji dla poszczególnych środków. 

W grupie Wzorce  cztery pierwsze zespoły parametrów odpowiadają kolejno za: symbol dowodu OT, symbol dowodu MT, symbol dowodu LT oraz symbol środka.

W każdym zespole użytkownik wybiera jeden z wariantów:  nadawanie symbolu według wzorca (zaznacza  Tak), lub symbol dowolny  (zaznacza  Nie)

W przypadku wyboru wariantu  Tak  - musi określić wzorzec. Wzorzec budowany jest z trzech części:

- prefix - dowolny ciąg alfanumeryczny, dopuszczalny znak "/",

- cześć przeznaczona na numer kolejny - która jest ciągiem zer zakończonym znakiem zapytania, 

- sufix - dowolny ciąg alfanumeryczny, dopuszczalny znak "/".

 Prefix i sufix mogą nie wystąpić. Musi wystąpić część związana z numerem kolejnym. 

Ostatni zespół parametrów determinuje działanie programu dla wszystkich zdefiniowanych wcześniej wzorców. Zaznaczenie wariantu Ręcznie  - powoduje, że w przypadku  wyboru nadawania symbolu wg wzorca symbol ten będzie podpowiadany  ( użytkownik będzie mógł go zmodyfikować). Zaznaczenie wariantu Automatycznie - sprawi, że nadanego symbolu nie będzie można modyfikować.

 

W górnej części dialogu znajduje się dodatkowy przycisk  Info . Po jego naciśnięciu wyświetli się szczegółowy opis sposobu budowania wzorca symbolu

Dostępne funkcje:

Dalej - zapamiętanie wprowadzonych parametrów, przejście do głównego menu;

Zrezygnuj - wprowadzone zmiany nie zostaną zapamiętane, przejście do głównego menu.

Dekrety księgowe

Funkcja umożliwia powiązanie szablonów dekretów księgowych  z klasyfikacją KŚT. Uzupełnienie danych usprawnia   wprowadzanie środków na ewidencję, gdyż powołanie się na klasyfikację KŚT powoduje przepisanie do danych środka dekretu powiązanego z tą klasyfikacją. Dla jednego KŚT można wprowadzić kilka rodzajów dekretów.

Po uruchomieniu funkcji pojawi się wykaz klasyfikacji KŚT dla których zostały zdefiniowane dekrety. Użytkownik może sam zdecydować o rodzaju i kolejności wyświetlanych informacji.

Dostępne funkcje:

Zakończ  - opuszczenie wykazu klasyfikacji i dekretów księgowych

Operacje

Dodaj nowy - dodanie nowego dekretu. Po uruchomieniu funkcji pojawi się dialog pozwalający podać symbol KŚT, opis symbolu, stawkę amortyzacji, konta dekretu związane z księgowaniem: przyjęcia do ewidencji , umorzeń i amortyzacji; klasyfikacje MPK związane z amortyzacją KUP, NKUP i bilansową

Zmień - można zmodyfikować wszystkie dane za wyjątkiem symbolu KŚT

Usuń - usunięcie zbędnej definicji

Szukaj

Znajdź - wyszukanie pierwszej definicji dekretu spełniającej podany warunek

Znajdź następny  - wyszukanie kolejnej definicji dekretu spełniającej warunek podany dla funkcji Znajdź

Ustaw filtr - wyświetlenie tylko tych definicji dekretów, które spełniają podany warunek.

Drukuj  -  wydrukowanie definicji dekretów. Po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog umożliwiający zawężenie raportu do podanego przedziału klasyfikacji KŚT lub do definicji dekretów spełniających zadany warunek. W funkcję został wbudowany kreator raportów. Użytkownik sam decyduje o zawartości raportu i kolejności prezentowanych danych. Sposób definiowania  raportu  opisano dokładniej  w  rozdziale  Kreator  raportów

Utworzone układy kolumn są przechowywane przez system. Aby wydrukować raport oparty o wybrany układ kolumn należy uruchomić funkcję Kolumny i wybrać z listy układów właściwy  szablon.
Dostępne funkcje:

Wydruk według przedziału - wydrukowanie raportu dla podanego przedziału klasyfikacji KŚT  i powrót do listy dekretów;

Wydruk według warunku  - wydrukowanie raportu dla definicji dekretów spełniających podany warunek i powrót do listy dekretów;
Zrezygnuj - powrót do listy dekretów bez wykonania wydruku

Inne funkcje

 

Bilans otwarcia

Ewidencja środków trwałych jest prowadzona w ramach księgi rachunkowej. Funkcja automatyczne tworzy w bieżącej księdze bilans otwarcia środków trwałych na podstawie stanu środków na koniec poprzedniego roku obrotowego. W module środki są rejestrowane operacją BO. W trakcie przenoszenia danych pomijane są wszystkie te środki, które w poprzednim roku zostały zdjęte z ewidencji.

Po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog pozwalający podać symbol księgi źródłowej ( księgi z poprzedniego roku obrotowego), z której dane o środkach będą przenoszone do bieżącej księgi.

Dostępne funkcje:

Dalej - wykonanie bilansu otwarcia dla środków trwałych.

Zrezygnuj - rezygnacja z wykonania bilansu dla środków trwałych, powrót do głównego menu

Zobacz poprzednie - obejrzenie historii wykonanych bilansów otwarcia środków trwałych. Po uruchomieniu funkcji pojawia się ekran podzielony na dwie części:

-  część górna - zawiera wykaz wykonanych bilansów otwarcia. Każda z linii informuje o księdze źródłowej, księdze docelowej, czy wykonanie bilansu zakończyło się sukcesem, identyfikatorze osoby wykonującej a także czasie rozpoczęcia i zakończenia wykonania bilansu.

- część dolna zawiera wykaz komunikatów o błędach, które napotkano w czasie  (bieżącego) podświetlonego wykonania bilansu

Opuszczenie funkcji realizowane jest przyciskiem Zakończ.

Inwentaryzacja

Zespół funkcji umożliwiających wydrukowanie arkuszy inwentaryzacyjnych, wprowadzenie różnic inwentarzowych i wydrukowanie  stanu inwentarzowego środków

 

Wydruki arkuszy

Wydruki arkuszy sporządzane są na wybrany dzień roku obrotowego w podziale na osoby materialnie odpowiedzialne.

Po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog służący do wyboru wariantu wydruku. Użytkownik podaje:

datę spisu - na arkuszu ujęte zostaną środki wg stanu z dnia spisu

rodzaj arkusza - można wydrukować

zestawienie środków obejmujące środki przypisane  wybranym osobom materialnie odpowiedzialnym zgodnie ze stanem zarejestrowanym w module

arkusz spisowy - jak wyżej, ale bez podanej ilości sztuk

Dostępne funkcje:

Dalej - przejście do kolejnego etapu wydruku;

Zrezygnuj - rezygnacja z drukowania, powrót do głównego menu.

Po zaakceptowaniu wariantu wydruku pojawia się okno do wyboru drukarki a następnie lista osób materialnie odpowiedzialnych, dla których może być wydrukowany arkusz spisowy/ zestawienie środków. Należy zaznaczyć osoby, dla których mają być wydrukowane arkusze.

Dostępne funkcje

Dodatkowe funkcje - funkcja realizująca zaznaczenie /odznaczenie wszystkich osób z listy po użyciu przycisku Dalej. Zrezygnuj - powoduje powrót do poprzednich ustawień

Dodanie nowej osoby - dodanie nowej osoby dla potrzeb wydruku arkusza ( osoba ta nie jest dodawana do listy osób materialnie odpowiedzialnych wykorzystywanej w innych funkcjach programu). Po opuszczeniu funkcji Wydruki arkuszy - dodana osoba jest usuwana  z wykazu

Usunięcie osoby - usunięcie osoby z wykazu (osoba ta nie jest usuwana z listy osób materialnie odpowiedzialnych wykorzystywanej w innych funkcjach programu).

Dane o osobie - możliwość obejrzenia i modyfikacji danych bieżącej (podświetlonej) osoby

Wyszukanie osoby - szybkie wyszukanie osoby o podanym nazwisku

Zakończ - zakończenie wybierania osób dla których drukowane będą arkusze spisowe, sporządzenie  wydruku.

Po wykonaniu wydruku system pyta się czy ma sporządzić następny wydruk. Odpowiedź twierdząca powoduje powrót do listy osób materialnie odpowiedzialnych i możliwość wyboru kolejnej osoby, dla której ma być wykonany wydruk. Odpowiedź przecząca powoduje powrót do głównego menu

 

Wykaz różnic inwentarzowych

Funkcja pozwala na stworzenie wykazu niedoborów i nadwyżek na podstawie informacji z arkuszy spisowych.

Po uruchomieniu funkcji w górnej części ekranu pojawia się wykaz niedoborów i nadwyżek. Każda z linii odpowiada jednemu środkowi.

Wprowadzając nadwyżkę należy podać numer inwentarzowy środka, nazwę, wartość środka oraz osobę odpowiedzialną.

 W przypadku niedoboru można skorzystać z wykazu środków dostępnego pod klawiszem F2 na polu numer inwentarzowy środka. Po podaniu symbolu system przepisze z bazy danych nazwę środka i osobę materialnie odpowiedzialną. Nie podaje się wartości środka.

Wprowadzone linie można modyfikować. Linię z wykazu usuwa się przy pomocy kombinacji klawiszy Ctrl i Page Down.

W dolnej części ekranu wyświetlane są dane bieżącego (podświetlonego) środka (miejsce użytkowania, osoba odpowiedzialna, stawka amortyzacji i wartość początkowa)

W polu spis na dzień - podaje się datę spisu w formacie RR.MM.DD

Dostępne funkcje

Dalej - zapisanie wprowadzonych niedoborów i  nadwyżek oraz ewentualnych zmian, powrót do głównego menu

Zrezygnuj - powrót do głównego menu bez zapisania wprowadzonych zmian;

Szukaj środka - szybkie wyszukanie  w wykazie środka o podanym numerze inwentarzowym

Wydruk stanu inwentarzowego środków

Funkcja pozwala na wydrukowanie zestawienia ze spisu z natury uwzględniającego niedobory i nadwyżki. Po jej uruchomieniu pojawia się dialog pozwalający wybrać wariant wydruku:

Zestawienie wszystkich środków - zestawienie obejmuje oprócz środków, których stany: wynikający ze spisu i wynikający z ewidencji, są różne również te środki których stan ewidencyjny i wynikający ze spisu są identyczne.

Zestawienie różnic - zestawienie tylko tych środków których stany: wynikający ze spisu i wynikający z ewidencji, są różne.

Uwaga

Wykonanie wydruku jest możliwe wtedy gdy wystąpiły niedobory lub nadwyżki  (wykaz różnic inwentarzowych nie jest pusty)

 

Dostępne funkcje

Dalej - przejście do kolejnego etapu wydruku;

Zrezygnuj - rezygnacja z drukowania, powrót do głównego menu.

Po zaakceptowaniu wariantu wydruku pojawia się okno do wyboru drukarki a następnie lista osób materialnie odpowiedzialnych, dla których może być wydrukowane zestawienie środków. Należy zaznaczyć osoby, dla których ma być ono wydrukowane.

Dostępne funkcje

Dodatkowe funkcje - funkcja realizująca zaznaczenie /odznaczenie wszystkich osób z listy po użyciu przycisku Dalej. Zrezygnuj - powoduje powrót do poprzednich ustawień

Dodanie nowej osoby - dodanie nowej osoby dla potrzeb wydruku zestawienia ( osoba ta nie jest dodawana do listy osób materialnie odpowiedzialnych wykorzystywanej w innych funkcjach programu). Po opuszczeniu funkcji Wydruk stanu inwentarzowego środków - dodana osoba jest usuwana  z wykazu

Usunięcie osoby - usunięcie osoby z wykazu (osoba ta nie jest usuwana z listy osób materialnie odpowiedzialnych wykorzystywanej w innych funkcjach programu).

Dane o osobie - możliwość obejrzenia i modyfikacji danych bieżącej (podświetlonej) osoby

Wyszukanie osoby - szybkie wyszukanie osoby o podanym nazwisku

Zakończ - zakończenie wybierania osób dla których drukowane będą zestawienia środków, sporządzenie  wydruku.

Po wykonaniu wydruku system pyta się czy ma sporządzić następny wydruk. Odpowiedź twierdząca powoduje powrót do listy osób materialnie odpowiedzialnych i możliwość wyboru kolejnej osoby, dla której ma być wykonany wydruk. Odpowiedź przecząca powoduje powrót do głównego menu

 Drukowanie etykiet

Funkcja pozwala na zdefiniowanie zawartości informacyjnej i wydrukowanie etykiet pozwalających na oznakowanie środków trwałych. Dane o środku pobierane są z bazy środków trwałych i drukują się w formie napisu oraz kodu paskowego. Oznakowanie w ten sposób środków trwałych ułatwia późniejszą inwentaryzację majątku.

 

Ustawienie drukarki

Funkcja pozwala na skonfigurowanie dostępu do drukarki kodów kreskowych oraz na ustalenie rodzaju informacji drukowanych na etykiecie. Warunkiem skorzystania z możliwości drukowania etykiet jest zakupienie specjalnej drukarki przeznaczonej do tego celu oraz oprogramowania obsługującego przetwarzanie informacji na kod kreskowy.

Po uruchomieniu funkcji pojawia się ekran pozwalający na wprowadzenie niezbędnych danych konfigurujących drukarkę i jej obsługę przez program PerseusFK.

Użytkownik podaje:

nazwę programu drukującego etykiety - w tej chwili moduł środków trwałych współdziała z programami  NiceLabel i P2CGW, należy zaznaczyć wariant odpowiadający posiadanemu oprogramowaniu dla drukarki do etykiet;

dostęp do plików konfiguracyjnych - dostęp podpowiadany jest przez system (na polu pod klawiszem F2 lista możliwości)

port, gdzie dołączona drukarka - informacja odczytywana z plików konfiguracyjnych, niedostępna do modyfikacji

ścieżka dostępu oraz nazwa pliku z definicją etykiety - pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz zdefiniowanych szablonów etykiet.

Dostępne funkcje:

Definicja pól - po uruchomieniu funkcji pojawia się wykaz zmiennych możliwych do wykorzystania przy projektowaniu etykiety, która ma być drukowana programem NiceLabel. Zawsze użyta będzie zmienna index (numer inwentarzowy), opcjonalnie - pozostałe (oznaczające nazwę środka, nazwę zbiorczą, grupę, podgrupę osobę odpowiedzialną i miejsce użytkowania). Wybrane elementy należy zaznaczyć ( na nazwie zmiennej wcisnąć Enter lub lewy przycisk myszy). Akceptacja wybranych zmiennych realizowana jest poprzez przycisk Dalej, rezygnacja  i powrót do stanu poprzedniego - poprzez przycisk Zrezygnuj

Dalej - zapisanie nowych ustawień, powrót do głównego menu

Zrezygnuj - powrót do głównego menu bez zapisania zmian ustawień.

Drukowanie etykiet

Funkcja realizuje pobieranie danych z bazy środków trwałych i drukowanie etykiet dla wybranych środków trwałych.

Po jej uruchomieniu pojawia się dialog pozwalający podać:

nazwę zbiorczą środków - dodatkowa nazwa drukowana na etykiecie

liczbę sztuk etykiet dla danego środka

rodzaj etykiety

 Dostępne funkcje zostały podzielone na dwie grupy, w zależności od sposobu wybierania środków, dla których będą drukowane etykiety:

Drukuj wiele środków - użytkownik wskazuje konkretne środki

Wybierz środkipo uruchomieniu funkcji pojawia się dialog umożliwiający stworzenie listy środków, dla których mają być drukowane etykiety. Po lewej stronie wyświetlany jest wykaz środków, po prawej zgrupowane są funkcje umożliwiające utworzenie wykazu środków. Po pierwszym wejściu w funkcję wykaz środków jest pusty.

Opis funkcji

Zakończ - opuszczenie funkcji i powrót do dialogu Drukowanie etykiet

Dodaj wszystkie - przepisanie do listy wszystkich środków z bazy środków trwałych, każdy ze środków zostanie automatycznie zaznaczony do drukowania;

Usuń wszystkie - usunięcie wszystkich środków z listy

Dodaj - w przypadku gdy na liście istnieje środek o podanym symbolu - system ustawi się na nim, jeśli nie - nastąpi dopisanie tego środka do listy (będzie zaznaczony do drukowania);

Dodaj warunek - dopisanie do listy środków spełniających podany warunek;

Środki dla osoby - Należy podać nazwisko osoby odpowiedzialnej (pod klawiszem F2 dostępny wykaz osób odpowiedzialnych). funkcja realizuje dopisanie do listy środków za które jest odpowiedzialna wskazana osoba.

Środki dla miejsca - Należy podać symbol miejsca (pod klawiszem F2 dostępny wykaz miejsc użytkowania). funkcja realizuje dopisanie do listy środków używanych we wskazanym miejscu.

Po utworzeniu wykazu środków można go zweryfikować, odznaczając te środki, które nie mają być brane pod uwagę w trakcie drukowania (odznaczenie środka - ustawienie się na jego symbolu i wciśnięcie Enter lub lewego klawisza myszki)

 

Zacznij drukowanie - rozpoczęcie drukowania etykiet dla wybranych wcześniej środków

Drukuj przedział środków - użytkownik wskazuje przedział środków

Przedział - przedział środków do drukowania, na obu polach pod klawiszem F2 dostępny wykaz środków zaewidencjonowanych w module.

Drukowanie - drukowanie etykiet dla wskazanego przedziału środków

 

 

Inwentaryzacja – kolektor

                   Funkcja służy do przeprowadzania inwentaryzacji środków przy wykorzystaniu czytnika kodów paskowych

                       

                   Stan środków na moment inwentaryzacji

Funkcja powoduje stworzenie wykazu środków będących na stanie w ewidencji w dniu, w którym rozpoczyna się inwentaryzacja. Po jej uruchomieniu pojawia się dialog umożliwiający podanie daty początku inwentaryzacji.

Dostępne funkcje:

Akceptujesz – system sporządzi wykaz środków będących na stanie we wskazanym dniu. W przypadku gdy funkcja wykonywana jest ponownie, system informuje, że już tworzył taką bazę ( podaje datę poprzedniego wykazu). Użytkownik może w tym momencie zrezygnować z odczytania środków lub wykonać odczyt ponownie. W tym drugim przypadku wykaz środków stworzony zostanie od nowa ( poprzedni przepadnie).   

Rezygnujesz – rezygnacja z odczytu środków, powrót do głównego menu

 

Inwentaryzacje częściowe

Funkcja umożliwia na bazie wykazu środków odczytanego funkcją Stan środków na moment inwentaryzacji przygotowanie inwentaryzacji częściowych, wczytanie ich do czytnika, odebranie danych ze spisu zapisanych w czytniku i wydrukowanie arkuszy częściowych spisu z natury.

Po jej uruchomieniu pojawia się ekran, który można podzielić na 3 części:

1. Funkcyjna - zawierająca zestaw funkcji umożliwiających stworzenie inwentaryzacji częściowych, wczytanie ich do kolektora, odczytanie danych z kolektora, wykonanie wydruków częściowych spisów itp,

2. Wykaz inwentaryzacji częściowych

3. Informacyjna – wykaz miejsc użytkowania uwzględnionych w bieżącej (podświetlonej) inwentaryzacji częściowej

Dostępne funkcje

Zakończ - zakończenie pracy z inwentaryzacjami częściowymi, powrót do głównego menu

 

Inwentaryzacja częściowa – grupa funkcji umożliwiająca odczytanie danych z wykazu środków, i przesłanie ich do kolektora

Dodaj – funkcja tworzy wykaz środków objętych inwentaryzacją częściową. Po jej uruchomieniu pojawia się dialog umożliwiający wybranie miejsc użytkowania, których dotyczyć będzie inwentaryzacja częściowa. Po lewej stronie ekranu pojawia się wykaz symboli miejsc użytkowania. Wybór miejsca dokonywany jest przez podświetlenie go i klawisz Enter lub prawy przycisk myszki. Przed symbolem wybranego miejsca powinien pojawić się znacznik. W ten sam sposób odznaczamy miejsce, które zostało zaznaczone przypadkowo. Druga kolumna wykazu może zawierać flagę wczytane, która oznacza, że środki przypisane do tego miejsca zostały już wczytane do innej inwentaryzacji częściowej.

Po prawej stronie ekranu użytkownik może podać opis inwentaryzacji ( opis ten pokaże się na wykazie inwentaryzacji częściowych). Wyświetlana jest data początku inwentaryzacji – jest to data sporządzenia wykazu środków.

Dodatkowe funkcje ułatwiające wybór miejsc użytkowania:

Zaznacz wszystkie – wykonanie funkcji spowoduje automatyczne zaznaczenie wszystkich miejsc użytkowania

Zaznacz tylko nie wczytane – zaznaczone zostaną te miejsca, które nie mają flagi wczytane

Odznacz wszystkie – wszystkie miejsca zostaną automatycznie odznaczone

Dalej – zostanie utworzony wykaz środków przypisanych do wskazanych miejsc użytkowania, program powróci do okna z wykazem inwentaryzacji częściowych

Zrezygnuj – nie zostanie wykonana inwentaryzacja częściowa, powrót do okna z wykazem inwentaryzacji częściowych

 

Wykonaj – funkcja umożliwia przesłanie danych wybranej inwentaryzacji częściowej do kolektora, odczytanie danych z kolektora. Można też obejrzeć i wydrukować rezultat wykonanej inwentaryzacji częściowej.

Po uruchomieniu funkcji pokaże się ekran zawierający wykaz środków objętych daną inwentaryzacją częściową. Informacje o środku obejmują: symbol środka, symbol miejsca użytkowania oraz nazwę środka.

Pod wykazem wyświetlane są dane dotyczące inwentaryzacji częściowej takie jak dzień sporządzenia inwentaryzacji, osoba sporządzająca oraz opis inwentaryzacji.

Dostępne funkcje:

Zakończ – zakończenie pracy z inwentaryzacją częściową, powrót do okna z wykazem inwentaryzacji częściowych

 

Prześlij do kolektora – funkcja wykorzystywana w przypadku czytników mających możliwość wczytania arkusza spisowego z bazy danych środków trwałych przed przystąpieniem do inwentaryzacji. Na ekranie monitora pojawi się okno dotyczące przesyłania danych i ich odbierania. Przed przystąpieniem do wykonania tej funkcji należy włączyć kolektorna wyświetlaczu kolektora pojawi się menu administratora. Należy odczytać dane dotyczące komisji, miejsca użytkowania ( z ewidencji) oraz środków, które powinny się znaleźć w wybranych lokalizacjach

Po wykonaniu tych czynności mamy kolektor przygotowany do pracy ( z wczytanym arkuszem spisowym). Na kolektorze pojawia się menu główne pozwalające na wczytanie do kolektora kodów środków trwałych

Odczyty z kolektora – funkcja powoduje odczytanie danych z kolektora.

Dostępne funkcje:

Zakończ – powrót do okna z wykazem środków częściowej inwentaryzacji

Wykonaj odczyt z kolektora - Na ekranie monitora pojawi się okno dotyczące przesyłania danych i ich odbierania. Przed przystąpieniem do wykonania tej funkcji należy włączyć kolektor

Dostępne funkcje:

Dalej – odczyt z kolektora zostanie zapisany do bazy, powrót do wykazu odczytów z kolektora

Zrezygnuj – powrót do wykazu odczytów z kolektora bez zapisania odczytanych danych

 

Usuń odczyt – możliwość usunięcia bieżącego ( podświetlonego) odczytu z wykazu odczytów

 

Stan inwentaryzacji - funkcja pokazuje rezultat inwentaryzacji częściowej. Po jej uruchomieniu wyświetlany jest wykaz środków zawarty w inwentaryzacji częściowej wraz ze statusem wynikającym z wykonanych odczytów. Dla danego środka wyświetlany jest status, numer  i nazwa środka oraz miejsce użytkowania z ewidencji i odczytu.

Możliwe są następujące statusy środka:

1.      jest - środek został wykazany w miejscu zgodnym z ewidencją

2.      brak – środek nie został odczytany ( nie występuje w żadnej z lokalizacji uwzględnionej w bieżącej inwentaryzacji częściowej)

3.      wykazany – odczytano środek, który nie występuje w danej inwentaryzacji częściowej

4.      zmienione_miejsce – odczytany środek występuje w danej inwentaryzacji częściowej, ale jego lokalizacja rzeczywista różni się od lokalizacji z ewidencji

Dostępne funkcje:

Zakończ – zakończenie oglądania rezultatu inwentaryzacji częściowej i powrót do wykazu środków inwentaryzacji częściowej

Drukuj – wydrukowanie inwentaryzacji częściowej

 

Usuń – usunięcie inwentaryzacji częściowej razem ze wszystkimi odczytami z kolektora, które jej dotyczą

 

Wyniki inwentaryzacji funkcja pokazuje rezultat inwentaryzacji częściowej. Po jej uruchomieniu wyświetlany jest wykaz środków zawarty w inwentaryzacji częściowej wraz ze statusem wynikającym z wykonanych odczytów. Dla danego środka wyświetlany jest status, numer  i nazwa środka oraz miejsce użytkowania z ewidencji i odczytu.

Możliwe są następujące statusy środka:

5.                 jest - środek został wykazany w miejscu zgodnym z ewidencją

6.      brak – środek nie został odczytany ( nie występuje w żadnej z lokalizacji uwzględnionej w bieżącej inwentaryzacji częściowej)

7.      wykazany – odczytano środek, który nie występuje w danej inwentaryzacji częściowej

8.      zmienione_miejsce – odczytany środek występuje w danej inwentaryzacji częściowej, ale jego lokalizacja rzeczywista różni się od lokalizacji z ewidencji

Dostępne funkcje:

Zakończ – zakończenie oglądania rezultatu inwentaryzacji częściowej i powrót do wykazu środków inwentaryzacji częściowej

Drukuj – wydrukowanie inwentaryzacji częściowej

 

Operacje  - funkcje umożliwiające wyszukanie inwentaryzacji częściowej o określonych cechach, ustawienie filtru, sprawdzenie kompletności danych zawartych w inwentaryzacjach częściowych i parametryzację inwentaryzacji

Znajdź – wyszukuje pierwszą inwentaryzację częściową spełniającą kryterium podane przez użytkownika

Znajdź następny – wyszukuje kolejną inwentaryzację spełniającą kryterium podane w funkcji Znajdź

Ustaw filtr – wyświetla tylko te inwentaryzacje częściowe, które spełniają kryterium podane przez użytkownika

Ustawienia – należy podać lokalizację katalogu kolektor( w przypadku czytników innych niż denso, w katalogu tym zawarte jest zewnętrzne oprogramowanie kolektora), rodzaj czytnika ( wybór pod f2 ze słownika) oraz skład komisji inwentaryzacyjnej ( muszą być wypełnione dane pierwszego członka komisji). Dodatkowo można też podać datę początku kompletność końca spisu.

Sprawdź kompletność – możliwość sprawdzenia czy przy sporządzaniu inwentaryzacji częściowych uwzględniono wszystkie lokalizacje z bazy środków. W przypadku, gdy pominięto jakieś lokalizacje drukowany jest ich wykaz.

Nadwyżki

Funkcja pozwala na stworzenie wykazu nadwyżek ( środków bez kodów kreskowych) na podstawie informacji z arkuszy spisowych.

Po uruchomieniu funkcji w górnej części ekranu pojawia się wykaz nadwyżek. Każda z linii odpowiada jednemu środkowi.

Wprowadzając nadwyżkę należy podać numer inwentarzowy środka, nazwę, wartość środka oraz miejsce użytkowania. Symbol środka musi być unikalny ( nie może występować w istniejącej bazie środków)

Wprowadzone linie można modyfikować. Linię z wykazu usuwa się przy pomocy kombinacji klawiszy Ctrl i Page Down.

W polu spis na dzień - podaje się datę spisu w formacie RR.MM.DD

Dostępne funkcje

Dalej - zapisanie wprowadzonych nadwyżek oraz ewentualnych zmian, powrót do głównego menu

Zrezygnuj - powrót do głównego menu bez zapisania wprowadzonych zmian;

Szukaj środka - szybkie wyszukanie  w wykazie środka o podanym numerze inwentarzowym

 

Inwentaryzacja zbiorczo

Funkcja umożliwia wydrukowanie stanu środków po inwentaryzacji. Po uruchomieniu funkcji pojawia się ekran pozwalający na wybranie okresu, którego wydruk ma dotyczyć, a także kolejności środków i sposobu ich grupowania 

Wykonanie raportu podzielono na dwa etapy:

1. Zdefiniowanie układu kolumn

2. Wykonanie wydruku

Definiowanie kolumn raportu 

Tworzenie szablonu raportu odbywa się przy pomocy kreatora raportów uruchamianego funkcją Kolumny. Sposób definiowania  raportu  opisano dokładniej  w  rozdziale  Kreator  raportów

Wykonanie wydruku
Po uruchomieniu funkcji Inwentaryzacja zbiorczo wyświetlany jest dialog umożliwiający wybranie danych uwzględnianych przy tworzeniu zestawienia. Użytkownik podaje:

zakres - należy podać zakres środków dla których sporządzane jest zestawienie. Nie podanie zakresu jest równoważne z  uwzględnieniem wszystkich środków
 wszystkie środki - gdy zaznaczone – zestawienie obejmować będzie wszystkie środki

tylko różnice - gdy zaznaczone wydrukowane zostaną tylko niedobory i nadwyżki . W przypadku gdy dodatkowo zaznaczymy na tak Kompensować nadwyżki z niedoborami  wydrukowane zostaną tylko rzeczywiste niedobory  i nadwyżki, w przypadku gdy parametr ten będzie zaznaczony na nie – wydrukowane zostaną również środki, dla których niezgodne są miejsca użytkowania rzeczywiste i z ewidencji ( w określonym miejscu środek jest niedoborem w innym nadwyżką).

warunek - możliwość podania złożonego warunku. Zakres analizowanych środków zostanie zawężony do tych, które spełniają warunek. Podany warunek uwzględniany jest tylko w przypadku drukowania za pomocą funkcji Wydruk według warunku
kolejność drukowania danych - Można wskazać sposób sortowania danych na wydruku. W polu drukuj wg: podaje się identyfikator kolumny, wg której dane zostaną posortowane. Pod klawiszem F2 wyświetlany jest wykaz dostępnych identyfikatorów kolumn. Po wybraniu identyfikatora wyświetlany jest opis kolumny, będący równocześnie opisem sortowania. Nie ma znaczenia czy wybrana kolumna jest wykorzystywana w wybranym szablonie wydruku.
porządek drukowania  - możliwość zadecydowania czy dane w wybranej kolumnie mają być posortowane rosnąco czy malejąco. Dane ustawiane są w porządku alfanumerycznym. 
czy grupować środki - możliwość zadecydowania, czy mają być grupowane środki o tej samej wartości występującej w kolumnie sortowania. Zaznaczenie tak powoduje podzielenie raportu na sekcje dotyczące poszczególnych wartości w kolumnie sortowania, po każdej sekcji drukowane  jest jej podsumowanie. Zaznaczenie nie - powoduje wydrukowanie ciągłego raportu. Niezależnie od wybranego wariantu na końcu raportu drukowane jest ogólne podsumowanie
Utworzone układy kolumn są przechowywane przez system. Aby wydrukować raport oparty o wybrany układ kolumn należy uruchomić funkcję Kolumny i wybrać z listy układów właściwy  szablon.
Dostępne funkcje:
Wydruk według przedziału - wydrukowanie raportu i powrót do głównego menu. W trakcie drukowania nie jest uwzględniany złożony warunek podany w opcji Warunek
Wydruk według warunku - wydrukowanie raportu i powrót do głównego menu. W trakcie drukowania uwzględniany jest złożony warunek podany w opcji Warunek
Zrezygnuj
- powrót do głównego menu bez wykonania wydruku

           

Administrator

 

Odtwarzanie listy symboli zbiorczych

Funkcję stosuje się w przypadku gdy wskazane jest przypisanie wszystkich środków samodzielnych ( nie będących składowymi większego środka) do jednego środka zbiorczego ZZZZ  - środki samodzielne

Po uruchomieniu funkcji pojawia się pytanie : Ustawiać symbole dla środków samodzielnych?.

Odpowiedź twierdząca spowoduje , że wszystkie środki samodzielne (środki, dla których nie podano symbolu zbiorczego lub podano symbol zbiorczy pokrywający się z symbolem środka) zostaną automatycznie przyporządkowane do środka  zbiorczego ZZZZ.

Odpowiedź przecząca - spowoduje rezygnację z wykonania funkcji i powrót do głównego menu.

 

Odtwarzanie listy wyróżników

Funkcję stosuje się w przypadku gdy wskazane jest przypisanie wszystkim środkom, dla których nie podano wyróżnika jednego wyróżnika ZZZZ  - wyróżnik domyślny.

Po uruchomieniu funkcji pojawia się pytanie : Ustawiać symbole dla środków samodzielnych?.

Odpowiedź twierdząca spowoduje , że wszystkie środki, dla których nie podano wyróżnika zostaną automatycznie przyporządkowane do wyróżnika ZZZZ.

Odpowiedź przecząca - spowoduje rezygnację z wykonania funkcji i powrót do głównego menu.

 

Zamiana symbolu środka

Funkcja umożliwia korektę (zmianę ) symbolu  środka.  Po jej uruchomieniu pojawia się dialog umożliwiający podanie dotychczasowego symbolu środka ( w polu pod F2 dostępny jest wykaz środków wprowadzonych do modułu) oraz nowego symbolu. Zamiana uruchamiana jest funkcją Zamień. System domaga sie potwierdzenia decyzji. Po odpowiedzi Tak  zamienia symbol środka i powraca do dialogu. Odpowiedź Nie - oznacza rezygnacje z zamiany i powrót do dialogu. Opuszczenie dialogu następuje po użyciu funkcji Zrezygnuj. Zmiany mogą być wykonywane tylko przez użytkownika posiadającego odpowiednie uprawnienia.

Weryfikacja środków w pełni umorzonych

Funkcja wykorzystywana jest w sytuacji, gdy środek w pełni umorzony wykazywany jest na raportach jako środek nie umorzony w 100%. Przyczyną może być różnica między  kwotą umorzeń narastająco a kwotą do umorzenia wynikająca z zaokrągleń. Funkcja weryfikuje dane, prawidłowo klasyfikując środki.

 

Weryfikacja planu umorzeń

Funkcja wymusza ponowne przeliczenie planu umorzeń dla wszystkich środków będących na ewidencji. Stosuje się ją  w przypadku, gdy  nastąpiły zakłócenia naliczenia w trakcie wprowadzania środków na ewidencję, wprowadzania operacji korekt itp.

Po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog umożliwiający

Obejrzenie planu umorzeń - po uruchomieniu funkcji należy podać symbol środka. Pod klawiszem F2 dostępna jest lista środków wprowadzonych do ewidencji. Po potwierdzeniu symbolu klawiszem Enter lub lewym przyciskiem myszy wyświetlony zostanie plan umorzeń dla wskazanego środka ( patrz Kartoteka środka -> Plan umorzeń) . Funkcja Zrezygnuj powoduje rezygnację z wyświetlenia planu i powrót do dialogu Weryfikacja planu umorzeń

Przelicz plan umorzeń - funkcja na nowo przelicza plan umorzeń dla wszystkich środków będących na ewidencji. Po jej uruchomieniu system domaga się potwierdzenia decyzji naliczenia. odpowiedź Tak - powoduje naliczenie planów, odpowiedź Nie - rezygnację z naliczenia.

Zakończ - opuszczenie funkcji i powrót do głównego menu

 

Usunięcie ostatnich operacji

Funkcja pozwala na usunięcie z bazy środków ostatnio wprowadzonych operacji. Tym samym stan środków zostaje cofnięty do stanu sprzed wprowadzenia pierwszej z usuwanych operacji. 

Po uruchomieniu funkcji pojawia się ekran podzielony na dwie części:

wykaz operacji  - operacje  z dziennika operacji wyświetlane są w porządku chronologicznym. Użytkownik ma możliwość zdefiniowania rodzaju i kolejności prezentowanych informacji o operacji.

funkcje

Znajdź - wyszukanie pierwszej operacji spełniającej podany warunek

Znajdź następny - wyszukanie kolejnej operacji spełniającej warunek podany w funkcji Znajdź

Ustaw filtr - wyświetlenie tylko tych operacji, które spełniają podany warunek

Obejrzyj - obejrzenie bieżącej (podświetlonej) operacji (patrz Dziennik operacji -> Obejrzyj)

Wybierz - funkcja uruchamiająca mechanizm usuwania operacji. Operacje są usuwane począwszy od bieżącej (podświetlonej) do ostatnio wprowadzonej na ewidencję (obowiązuje porządek chronologiczny). Po uruchomieniu funkcji system prosi o potwierdzenie decyzji. Odpowiedź Tak rozpoczyna usuwanie operacji z bazy. Odpowiedź Nie powoduje rezygnację z usuwania i powrót do głównego menu programu. Po usunięciu operacji system automatycznie nalicza plan umorzeń dla wszystkich środków. 

Zrezygnuj - rezygnacja z usuwania i powrót do głównego menu programu.

Drukuj - wydrukowanie wskazanego zakresu operacji ( patrz Dziennik operacji -> Drukuj)

Eksport danych

Funkcja generuje dokument tekstowy zawierający wszystkie informacje wprowadzone do bazy danych eksportowanymi operacjami. Eksport operacji nie powoduje usunięcia operacji z bazy środków trwałych. Aby usunąć operacje z bazy środków należy skorzystać z funkcji Usunięcie ostatnich operacji.

Eksport operacji odbywa się w dwóch etapach:

Etap 1. Wskazanie zakresu operacji do eksportu -  po uruchomieniu funkcji pojawia się  stosowny dialog

 W polach od symbolu i do symbolu pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz możliwych symboli operacji ,  dla ich jednoznacznego określenia należy jeszcze podać numer kolejny operacji w polach  numer

Dla ułatwienia wyboru właściwej operacji w polach numer pod klawiszem F2 dostępny jest wykaz wprowadzonych operacji (dziennik operacji) - można podświetlić wybraną operację i przepisać ją do dialogu ( przepisuje się zarówno symbol operacji jak i jej numer, nie ma potrzeby wcześniejszego wypełniania pola symbol operacji)

Po wciśnięciu Dalej nastąpi przejście do kolejnego etapu eksportu, po wciśnięciu Zrezygnuj - rezygnacja z eksportu i powrót do głównego menu programu.

Etap 2. Wskazanie pliku w którym mają się zapisać eksportowane operacje - pojawia się dialog, w którym należy podać:

plik- nazwa pliku, do którego będą eksportowane dane. Można podać nową nazwę -  wówczas system utworzy nowy plik o podanej nazwie. Można również powołać się na już istniejącą, wybraną z wykazu plików widocznego po lewej stronie, - wówczas dotychczasowa zawartość pliku zostanie zastąpiona eksportowanymi danymi . Potwierdzenie nazwy w polu plik klawiszem Enter lub lewym przyciskiem myszy spowoduje wykonanie eksportu.

katalog - nazwa katalogu, w którym zostanie umieszczony plik z eksportem. Domyślnie podpowiada się katalog roboczy zlokalizowany na ścieżce perseus.dat/fk/roboczy

obejrzenie pliku - obejrzenie bieżącego pliku (podświetlonego na wykazie)

zrezygnuj - rezygnacja z eksportu, powrót do głównego menu programu.

 

Wczytanie danych

Funkcja umożliwia wczytanie operacji z pliku tekstowego i dopisanie ich do bazy środków. Wczytane operacje dopisywane są jako kolejne operacje w roku obrotowym. System uniemożliwia wczytanie operacji  o nieprawidłowej strukturze, dublujących już istniejące operacje (zwłaszcza BO i OT) itp.

Po uruchomieniu funkcji pojawia się dialog pozwalający wskazać plik, z którego dane będą odczytywane. Ekran podzielony jest na dwie części.:

wykaz plików z eksportowanymi danymi - wykaz plików dostępnych w katalogu wskazanym w polu katalog. Domyślnie jest to katalog roboczy

funkcje - funkcje pozwalające wybrać plik, z którego będą wczytywane dane:

 plik - nazwa pliku , z którego będą wczytane dane. Można wpisać ją ręcznie lub przepisać z wykazu plików ( ustawić się na wybranym pliku wykazu i wcisnąć klawisz Enter). Rozpoczęcie eksportu nastąpi po potwierdzeniu nazwy pliku w polu plik Enterem lub lewym przyciskiem myszy. system poprosi o potwierdzenie  decyzji. Odpowiedź Tak - spowoduje wczytanie zawartości pliku i dopisanie operacji do bazy danych. Odpowiedź Nie oznacza rezygnację z wczytania danych i powrót do głównego menu programu.

katalog - nazwa katalogu, z którego pliki wyświetlane są  na wykazie plików. Domyślnie podpowiada się katalog roboczy zlokalizowany na ścieżce perseus.dat/fk/roboczy

obejrzenie pliku - obejrzenie bieżącego pliku (podświetlonego na wykazie)

zrezygnuj - rezygnacja z wczytania danych, powrót do głównego menu programu.

 

Odblokowanie modułu

Funkcja wykorzystywana jest w instalacjach sieciowych programu. Należy jej używać wtedy, gdy nikt nie pracuje w module, a mimo to program nie pozwala uruchomić niektórych funkcji modułu dając komunikat  o tym, że funkcja jest używana na innym stanowisku.

 

Konwersja bazy

Funkcja wykorzystywana jednorazowo przy przechodzeniu z wersji środków 1 na wersję 2. Przed jej wykonaniem należy wykonać kopię danych. Program przypomina o tym po jej uruchomieniu  wyświetlając stosowny komunikat. Po wybraniu odpowiedzi Nie  nastąpi przerwanie wykonania funkcji i powrót do głównego menu. Po wybraniu  odpowiedzi  Tak nastąpi konwersja bazy.

 

Rozdzielenie ewidencji podatkowej i bilansowej

Funkcja wykorzystywana w sytuacji gdy użytkownik dotychczas prowadził tylko ewidencję podatkową i decyduje się na rozdzielenie ewidencji podatkowej i bilansowej. Funkcja wykorzystywana jednorazowo. Przed jej wykonaniem należy wykonać kopię danych. Program przypomina o tym po jej uruchomieniu  wyświetlając stosowny komunikat. Po wybraniu odpowiedzi Nie  nastąpi przerwanie wykonania funkcji i powrót do głównego menu. Po wybraniu  odpowiedzi  Tak pojawia się dialog umożliwiający wprowadzenie niezbędnych zamienników kont. Ponieważ do tej pory ewidencja umorzenia podatkowego prowadzona była na kontach bilansowych a po rozdzieleniu ewidencji podatkowej i bilansowej powinna być prowadzona na kontach pozabilansowych należy podać jakimi kontami mają być zastąpione konta dotychczasowe.
 Konta wymagające podania zamienników podzielone zostały na trzy rodzaje:

Konta amortyzacji KUP

Konta amortyzacji NKUP

Konta umorzeń podatkowych

Po wybraniu rodzaju konta po prawej stronie  wyświetlona zostanie odpowiadająca mu lista kont użytych w bazie środków trwałych.

Przykładowo po wybraniu kont amortyzacji KUP wyświetlone zostaną symbole kont użytych do rejestrowania amortyzacji KUP.

 

Należy uzupełnić wykaz zamienników tzn każdemu dotychczasowemu kontu przyporządkować nowe o atrybucie pozabilansowe.

W polu zamiennika pod F2 dostępny jest plan kont. Rozpisanie na klasyfikacje w trakcie rozdzielania ewidencji podatkowej i bilansowej nie ulegnie zmianie.

Dodatkowo należy podać symbol konta i klasyfikacji dla amortyzacji bilansowej.

W przypadku ewidencji amortyzacji bilansowej użytkownik może zadecydować, że będzie ona prowadzona na dotychczasowych kontach amortyzacji KUP - wówczas musi zaznaczyć wariant Przyjąć konta i klasyfikacje KUP. Gdy nie zaznaczy tego wariantu ewidencja bilansowa będzie prowadzona na  wskazanym koncie bilansowym i klasyfikacji.
Dostępne funkcje:

Wykonaj - nastąpi sprawdzenie, czy wszystkie zamienniki zostały podane a następnie rozdzielenie ewidencji podatkowej i bilansowej środków trwałych i powrót do głównego menu programu

Zrezygnuj - rezygnacja z rozdzielenia ewidencji podatkowej i bilansowej, powrót do głównego menu programu