Data modyfikacji:05.12.2013

Przejdź na stronę główną

 

Tytuł pomocy: Raport VAT'u naliczonego

Spis treści:

Zastosowanie funkcji

Funkcja umożliwia stworzenie wielowariantowego raportu z rejestrów zakupu uwzględniającego dokumenty zakupu w zadanym okresie obowiązku podatkowego oraz w porządku drukowania według: daty księgowania dokumentów, numeracji dokumentów VAT, daty obowiązku podatkowego. Znajduje się kolejno w funkcjach Raporty VAT, Raport dla VAT'u naliczonego.
 

Opcje raportu

Raport sporządza się  za wybrany okres. W tym celu należy podać zakres dat dla raportu w formacie rok, miesiąc, dzień (np.: 01.05.31). W raporcie uwzględnione zostaną te dokumenty VAT, których data obowiązku podatkowego zawierać się będzie w podanym zakresie dat.
Użytkownik może wybrać kolejność drukowania dokumentów VAT. Dostępne jest uporządkowanie według dat księgowania, symbolu dokumentów VAT oraz  daty obowiązku podatkowego.
Istnieje możliwość samodzielnego zdefiniowania zawartości niektórych kolumn raportu. Służy do tego funkcja 'Parametry raportu dla układu kolumnowego'. Sposób definiowania opisano w punkcie Definiowanie  parametrów raportu w układzie kolumnowym.
Zaznaczając parametr 'Stan zobowiązań' użytkownik może wybrać wariant raportu uwzględniający stan rozrachunków na wskazany przez siebie dzień analizy.

W zależności od tego czy parametr 'Stan zobowiązań' został zaznaczony czy nie udostępniane są różne opcje raportu

1. Wariant bez uwzględniania stanu zobowiązań

Ustawianie opcji dla tego raportu zostało podzielone na dwie grupy funkcji: rodzaje zestawień i filtry. Filtry służą do wyświetlenia tylko konkretnych danych. Jeśli nic nie zostanie zaznaczone, wydruk obejmie wszystkie dane. Wymagane natomiast jest zaznaczenie opcji rodzaje zestawień.
Opcje grupy rodzaje zestawień:
        Zestawienie klasyfikacji VAT w układzie
               - kolumnowym - kwoty przyporządkowane poszczególnym klasyfikacjom VAT grupowane są we wskazanych przez użytkownika kolumnach. Użytkownik ma do dyspozycji ograniczoną ilość kolumn, ale może tworzyć wiele wariantów układu kolumn. Po zaznaczeniu układu kolumnowego musi w polu wersja podać nazwę układu kolumn (lub wybrać ją z listy pod F2).  Przyporządkowanie klasyfikacji poszczególnym kolumnom odbywa się w sposób opisany w punkcie Definiowanie  parametrów raportu w układzie kolumnowym.
               - liniowym - poszczególne klasyfikacje VAT i kwoty z nimi związane prezentowane są jako wiersze tabeli
        Podział na:
                -rejestry VAT - informacje dotyczące kwot odnoszonych na poszczególne klasyfikacje VAT zostaną pogrupowane i podsumowane dla poszczególnych rejestrów  VAT oraz podsumowane globalnie
                -klasyfikacje GUS - informacje dotyczące kwot odnoszonych na poszczególne klasyfikacje VAT zostaną pogrupowane i podsumowane dla poszczególnych klasyfikacji GUS oraz podsumowane globalnie
                -okresy księgowe - informacje dotyczące kwot odnoszonych na poszczególne klasyfikacje VAT zostaną przyporządkowane do odpowiednich okresów w zależności od relacji między datą księgowania dokumentu a datą jego obowiązku. Raport zawiera podsumowania poszczególnych okresów oraz globalne. Mogą wystąpić następujące okresy: zaksięgowane w okresie poprzednim ( data księgowania dokumentu poprzedza  okres, za który sporządzany jest raport) , bieżącym (data księgowania dokumentu zawiera się w okresie, za który sporządzany jest raport), następnym (księgowanie dokumentu po okresie, za który sporządzany jest raport) i oczekujące na zaksięgowanie.
                -dokumenty - wykaz dokumentów z rejestrów VAT wraz z kwotami odnoszonymi na poszczególne klasyfikacje VAT. Wybierając tę opcję trzeba zdecydować dodatkowo jakie dokumenty mają być brane pod uwagę (źródłowe, korekty, anulacje) a w ramach wybranych dokumentów jaki ma być ich status (zaksięgowane, oczekujące)

Opcje grupy filtry
        Układ liniowy dla
           klasyfikacji VAT -  po podaniu symbolu klasyfikacji VAT ( wybór pod F2) sporządzany jest  raport uwzględniający tylko kwoty odnoszone na tą klasyfikację. Puste pole oznacza, że raport sporządzony zostanie dla wszystkich klasyfikacji VAT
           klasyfikacji GUS - po podaniu symbolu klasyfikacji GUS (wybór pod F2) sporządzany jest raport uwzględniający tylko kwoty odnoszone na tą klasyfikację. Puste pole oznacza, że raport sporządzony zostanie dla wszystkich klasyfikacji GUS.
Obie opcje dostępne są tylko wtedy, gdy wybrane zostało zestawienie w  układzie  liniowym
        Zestawienie dla:
           kontrahenta -  po podaniu symbolu kontrahenta  (wybór pod F2) sporządzany jest raport uwzględniający tylko dokumenty związane z tym kontrahentem. Puste pole oznacza, że raport sporządzony zostanie dla wszystkich dokumentów.
           rejestru VAT - po podaniu symbolu rejestru  (wybór pod F2) sporządzany jest raport uwzględniający tylko dokumenty z tego rejestru . Puste pole oznacza, że raport sporządzony zostanie dla wszystkich rejestrów.
                dokumentu VAT - po podaniu typu dokumentu  (wybór pod F2) sporządzany jest raport uwzględniający tylko dokumenty tego typu. Puste pole oznacza, że raport sporządzony zostanie dla wszystkich dokumentów.

Funkcja Zrezygnuj powoduje wyjście z okna raportu vat'u naliczonego.
Funkcja Dalej powoduje wykonanie się raportu.

2. Wariant uwzględniający stan zobowiązań

    Powstaje raport zawierający wykaz dokumentów z informacją o nabywcy (NIP, nazwa), kwotach z dokumentu ogółem (netto, VAT, brutto), stanie rozrachunków i - w przypadku zobowiązań niezapłaconych- ilości dni po dacie otrzymania towaru/wykonania usługi. Użytkownik może zdecydować jakie dokumenty będą uwzględniane w raporcie (źródłowe, korekty, anulacje) a w  ramach wybranych dokumentów jaki ma być ich status (zaksięgowane, oczekujące) i  stan rozrachunków ( zapłacone, nie zapłacone, częściowo zapłacone, brak informacji). W przypadku transakcji  zapłaconych częściowo i nie zapłaconych może ograniczyć się do tych, dla których w dniu kończącym okres podatkowy nie została przekroczona granica 90 dni od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi(poniżej 90 dni),  lub do tych, dla których została przekroczona (od 90 dni).
Dodatkowo dostępne są opcje grupy filtry takie same jak w przypadku wariantu nie uwzględniającego stanu zobowiązań.
W przypadku weryfikacji prawidłowości zaliczenia  faktur do danego okresu podatkowego użytkownik ma możliwość wygenerowania wykazu faktur zakwalifikowanych do zmiany daty obowiązku. Powinien wybrać wariant raportu wybierający faktury nie spełniające warunków zaliczenia do danego okresu podatkowego i zaznaczyć opcję 'Generuj wykaz faktur (do zmiany daty obowiązku)'. Funkcja zmieniająca daty obowiązku faktur z wykazu dostępna jest w grupie funkcji VAT - Administrator - Zmiana daty obowiązku

Funkcja Zrezygnuj powoduje wyjście z okna raportu vat'u naliczonego.
Funkcja Dalej powoduje wykonanie się raportu.

    Definiowanie  parametrów raportu w układzie kolumnowym

Użytkownik ma możliwość stworzenia wielu szablonów wydruków w układzie kolumnowym. Określonym kolumnom wydruku przyporządkowuje  klasyfikacje VAT, które będą w tych kolumnach grupowane.
Wykaz zdefiniowanych układów kolumn wyświetla się po uruchomieniu funkcji  'Parametry raportu dla układu kolumnowego' lub po wciśnięciu klawisza F2 na polu wersja przy wyborze układu kolumnowego wydruku. W górnej części okna pojawiają się nazwy układów kolumn, w dolnej nazwy poszczególnych kolumn zdefiniowanych dla podświetlonego układu kolumn
Dostępne funkcje:
        koniec - opuszczenie funkcji definiowania układu kolumn
        zmień - modyfikacja  już istniejącego układu kolumn, obsługa dialogu jest bardzo podobna do definiowania nowego układu kolumn
        dodaj - definiowanie nowego układu kolumn, patrz Definiowanie nowego układu kolumn
        usuń - usunięcie wskazanego układu kolumn
        drukuj - wydrukowanie definicji

Definiowanie nowego układu kolumn

Po uruchomieniu funkcji Dodaj system prosi o podanie nazwy tworzonego układu kolumn. Nazwa układu kolumn jest nazwą unikalną i nie może się powtórzyć.
Rezygnujesz - powoduje opuszczenie dialogu bez zapisywania danych.
Po wpisaniu nazwy ( max. 17 znaków) i potwierdzeniu jej klawiszem Enter pojawia się dialog do definiowania przyporządkowań klasyfikacji do poszczególnych kolumn wydruku.
Po lewej stronie wyświetlany jest wykaz kolumn możliwych do zdefiniowania (ich liczba jest ograniczona). Każda z nich ma nadany numer i określony typ. W kolumnach: typu stawka % definiuje się klasyfikacje VAT( 0% i powyżej),  typu zwoln.- zakupy  dla których nie odlicza się VAT.  Do kolumny typu inne przypisuje się pozostałe klasyfikacje VAT'u naliczonego (nie przyporządkowane do innych kolumn).
Po ustawieniu się na wybranej kolumnie po prawej stronie okna  wyświetlana jest jej definicja. Należy podać opis kolumny ( zostanie wydrukowany w nagłówku tabeli) a także symbole klasyfikacji VAT, które mają być w tej kolumnie uwzględnione.
Akceptacja definicji kolumny następuje po powrocie do wykazu kolumn.
Dostępne funkcje:
        dalej - powoduje powrót do wykazu układów kolumn i zapamiętanie  nowego układu
        zrezygnuj - powoduje powrót do wykazu kolumn bez zapamiętania zmian
Uwaga
 Definicja układu kolumn powinna objąć wszystkie klasyfikacje VAT'u naliczonego. W przypadku gdy  system, podczas tworzenia raportu w oparciu o niepełną definicję, napotka klasyfikację, która nie została przypisana do żadnej kolumny , pozwoli na uzupełnienie definicji układu kolumn bez przerywania wykonania zestawienia.